پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تعداد دام های موجود در همدان ۳ برابر ظرفیت مراتع استان است
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 225 2 شهريور 1395 13:54 شماره :44818

تعداد دام های موجود در همدان ۳ برابر ظرفیت مراتع استان است
مدیرکل منابع طبیعی استان همدان با اشاره به چرای حدود ۲ میلیون دام در مراتع استان همدان گفت: تعداد دام های موجود در همدان ۳ برابر ظرفیت مراتع استان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از خبرگزاری مهر- محمدرضا همتی با اظهار تاسف از تغییر کاربری ها و استفاده بیش از حد دام از مراتع افزود: ظرفیت مراتع استان همدان ۶۰۰ هزار واحد دامی است، درحالیکه حدود ۲ میلیون واحد دامی در مراتع چرا می کنند که این میزان بیش از ۳ برابر ظرفیت است.
وی در ادامه افزود: در استان همدان ۹۰۵ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی وجود دارد که ۶۳ هزار هکتار مراتع خوب، ۳۱۷ هزار هکتار مراتع متوسط و ۴۶۰ هزار هکتار مراتع فقیر هستند.
همتی بااشاره به وجود ۴۳ هزار هکتار جنگل طبیعی، دست کاشت و اراضی جنگلی در استان همدان، عنوان کرد: ۴۲ هزار هکتار اراضی شوره زار و بیابانی با رخنمون سنگلاخی در استان همدان شناسایی شده است.
مدیر کل منابع طبیعی استان همدان با تاکید بر جلوگیری از چرای غیرمجاز دام و کنترل کوچ زودهنگام عشایر افزود: باشروع فصل بهار ۱۵ اکیپ ثابت و سیار منابع طبیعی برای جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر در مبادی ورودی استان همدان استقرار یافتند.
وی در ادامه افزود: به منظور جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر و چرای غیرمجاز دام به مراتع استان قبل از تاریخ ۱۵ اردیبهشت هر سال، از ورود زودهنگام دام غیرمجاز به استان جلوگیری می شود.
محمدرضا همتی کنترل پروانه چرای دامداران عشایری و روستایی و برخورد قانونی با دامداران غیر مجاز را از دیگر اقدامات عنوان کرد و افزود: برخی دام های فاقد پروانه چرا، منجر به ضبط دام به نفع خزانه دولت می شود.
وی همچنین افزود: تهیه و اجرای طرح های مرتع داری و واگذاری بهره برداری از مراتع به روستاییان از دیگر اقدامات منابع طبیعی درراستای جلوگیری از چرای غیرمجاز دام است.
مدیر کل منابع طبیعی استان همدان از اجرای طرح سرشماری دام ها طی چندسال گذشته سخن گفت و افزود: برای تعیین شمار دام و تعداد دامداران مجاز نسبت به شاخ شماری دام اقدام شده است.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 288
بازدید کل : 4679361
آخرین بروزرسانی:
27 تير 1397 15:59