پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پسته قازانقایه در گلستان نمونه بارز جنگلکاری اقتصادی
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 255 3 شهريور 1395 10:30 شماره :44839

پسته قازانقایه در گلستان نمونه بارز جنگلکاری اقتصادی
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: پسته قازانقایه در گلستان ارزش ژنتیکی بالایی دارد و نمونه بارز جنگلکاری اقتصادی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان، ابوطالب قزل سفلو شامگاه دوشنبه در دومین جشنواره پسته منطقه قازانقایه اظهار کرد: کشت گونه های مثمر مثل زیتون و پسته که پتانسیل منطقه است باعث شده مشارکت جوامع محلی در حفظ از منابع طبیعی بیشتر شود.
در ادامه وی با تبریک هفته دولت تصریح کرد: بعد از انقلاب اسلامی در سایه خدمات نظام جمهوری اسلامی ایران زیرساخت های مناسبی در روستاها فراهم شده است و امکانات زیربنایی در دورترین نقاط کشور در حد مطلوب وجود دارد که باید بتوانیم این زیرساخت ها را حفظ کنیم.
قزل سفلو با اشاره به ریشه لغوی روستا ادامه داد: واژه روستا از کلمه رستن و روییدن گرفته شده است و روییدن و سبز شدن در مکانی اتفاق می افتد که خاک و آب به عنوان بستر تولید وجود داشته باشد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزود: اگر در روستاها منابع آب و خاک حفظ نشود و بهره برداری بهینه نداشته باشیم با وجود همه فعالیت های عمرانی، رفاهی و بهداشتی در روستاها شاهد کوچ و مهاجرت روستاییان خواهیم بود.
وی با تاکید بر استمرار و افزایش تولید و اشتغال در روستاها تصریح کرد: در کنار همه فعالیت های عمرانی و آبادانی در روستاها معیشت و تولید پایدار مردم باید مورد توجه قرار بگیرد و اگر به منابع پایه در روستاها توجه نشود فلسفه وجودی روستاها که همان رستن و روییدن است از بین می رود.
قزل سفلو با بیان اینکه ریاست محترم سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اعتقاد بر مشارکت مردم در حفاظت، احیا و بهره برداری از عرصه های منابع طبیعی کشور دارد، ادامه داد: اولویت اول سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور واگذاری در قالب تشکل ها و جوامع محلی است و هدف از این واگذاری این است که مردم هر منطقه حافظ منابع طبیعی خود باشند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزود: از جوامع محلی در قالب شرکت تعاونی توسعه بصیرت با یک هزار عضو در حفاظت از منابع طبیعی منطقه استفاده شده است.
وی همچنین در خصوص پسته قازانقایه افزود: در گذشته به دلیل نبودن مدیریت رقابت کاذبی در منطقه وجود داشت و پسته های قازانقایه قبل از اینکه به صورت کامل رسیده شوند با قیمت کم عرضه می شدند و همین مساله باعث می شد درآمد چندانی برای روستاییان حاصل نشود اما سعی کردیم در سال های اخیر با کمک شرکت تعاونی توسعه بصیرت و حفاظت از این درختان مثمر توسط مشارکت جوامع محلی مردم منطقه را به سود دهی بیشتری برسانیم.
قزل سفلو همچنین به فعالیت های آبخیزداری با احداث بندهای خاکی در منطقه اشاره کرد و افزود: سعی داریم با ایجاد این سازه های آبخیزداری خسارت سیل را کاهش دهیم و با مدیریت این سیلاب ها و هرزآب ها برای توسعه کشت گیاهان مثمر در منطقه استفاده کنیم.
وی همچنین به توسعه کشت گیاهان دارویی به مساحت هزار600 هکتار اشاره کرد و گفت: این پتانسیل وجود دارد که این عرصه ها به مردم واگذار شود و از ظرفیت خود جوامع محلی در این منطقه استفاده شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان تاکید کرد: استفاده از پتانسیل های منابع طبیعی باعث پایداری تولید در روستاها می شود و ادامه زیست ما به حفظ جنگل ها و مراتع وابسته است.
درخاتمه وی خاطر نشان کرد: اگر مردم منافع حفاظت از منابع طبیعی را در سفره های معیشتی خود ببینند قطعا از حافظان این منابع با ارزش خواهند بود.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 6531
بازدید کل : 5133403
آخرین بروزرسانی:
27 مهر 1397 0:41