پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای طرح جنگلکاری اقتصادی با گونه بادام در چهارمحال و بختیاری
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 392 6 شهريور 1395 13:8 شماره :44911

اجرای طرح جنگلکاری اقتصادی با گونه بادام در چهارمحال و بختیاری
همزمان با نخستین روز از هفته دولت اجرای طرح جنگل کاری اقتصادی با گونه بومی بادام در وردنجان شهرستان بن با حضور معاون امور بانکی و بیمه وزیر اموراقتصاد و دارایی آغاز شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری عصر سه شنبه در جریان شروع عملیات اجرایی این طرح ملی گفت: طرح جنگل کاری اقتصادی و کاشت گونه بومی بادام در سطح 627 هکتار از عرصه های ملی منطقه وردنجان انجام می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری، علی محمدی مقدم در مراسم اجرای عملیات آماده سازی طرح جنگلکاری اقتصادی اظهارداشت: این طرح به صورت نمادین همراه با 22 طرح و88 پروژه منابع طبیعی استان با اعتباری بالغ بر 260 میلیارد ریال اجرا شده اند.
وی بیان داشت در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل و با توجه به بحران آب استان این طرح با مشارکت مردم درسطح 627 هکتار و در قالب ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع در حال اجرا می باشد.
محمدی مقدم در ادامه گفت: طرح جنگل کاری با مشارکت مردم محلی در قالب شرکت تعاونی با عضویت 210 خانوار و یکهزار و 463 عضو شرکت تعاونی انجام می شود.
وی گفت: در این طرح که بذر گونه بادام تلخ کاشته می شود و در سال دوم بادام رقم شاهرودی بر روی آن پیوند زده خواهد شد و این محصول در سال پنجم مثمر و به باردهی خواهد رسید.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری اظهارکرد: طرح جنگل کاری اقتصادی در راستای سیاست های مشارکتی و حفاظت از عرصه های منابع طبیعی و ایجاد درآمد اقتصادی برای ساکنان حاشیه جنگل ها، از سال گذشته در این استان آغاز شده است.
به گفته وی دراین طرح هزینه کاشت هر هکتار 30 میلیون ریال خواهد بود که با مشارکت مردم و اعطای تسهیلات بانکی انجام می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: طرح جنگل کاری اقتصادی با توجه به بحران آب در استان به دلیل پدیده خشکسالی های پیاپی و کاهش سفره های زیرزمینی و اثرات زیان بار آن در تولید محصولات کشاورزی باغی، زراعی اجرا می شود.
محمدی مقدم، توسعه جنگل های استان و گسترش فضای سبز و تولید آب و جلوگیری از فرسایش خاک و افزایش درآمد سرانه خانوارهای بهره بردار و اقتصادی کردن عرصه های ملی از دیگر اهداف اجرایی شدن این طرح است.
وی توضیح داد: طرح جنگل کاری اقتصادی و کاشت گونه بومی بادام در جنگل هایی با پوشش یک تا 5 درصد و با گونه های بومی از جمله انار، انجیر و بادام اجرا می شود.
وی گفت: 86.6 مساحت چهارمحال و بختیاری را عرصه طبیعی ملی شامل می شود که از میزان 307 هزار هکتار پوشش جنگل و یک میلیون و 93 هزار هکتار مرتع است.
شهرستان بن از توابع استان چهارمحال و بختیاری در فاصله 25 کیلومتری شهرکرد واقع است.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 9057
بازدید کل : 5424680
آخرین بروزرسانی:
22 آذر 1397 10:42