پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اختصاص 70 درصد از منابع بیابان زدایی کشور به خوزستان
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 307 18 آذر 1396 15:46 شماره :45084
استاندار خوزستان اعلام کرد:
اختصاص 70 درصد از منابع بیابان زدایی کشور به خوزستان
استاندار خوزستان با بیان این که به قول خود در خصوص مهار کانون های فوق بحرانی ریزگرد تا پایان سال متعهدیم، گفت: موفق شدیم دولت را برای اختصاص 70 درصد از منابع بیابان زدایی کشور به استان متقاعد نماییم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، به نقل از ایلنا، غلامرضا شریعتی در مراسم آغاز عملیات اجرایی تثبیت 10 هزار هکتار شن های روان که امروز جمعه 17 آذر ماه در مسیر جاده اهواز به سوسنگرد انجام شد، گفت: علاوه بر این ده هزار هکتار یک قرارداد با نفت داریم که بر اساس آن امسال 2 هزار و 300 هکتار از شن های روان تثبیت میشوند که با این حساب برای امسال حدود 12 هزار و 300 هکتار از شن های روان در استان خوزستان از طریق کاشت نهال و مالچ پاشی مهار می شوند.
استاندار خوزستان افزود: بین سال های 90 تا 95 تثبیت شن های روان در مجموع برای 15 هزار هکتار در استان انجام شد اما فقط برای امسال بیش از 12 هزار هکتار از شن های روان در استان تثبیت می شود.
شریعتی توضیح داد: موضوع شن های روان جدا از ریزگرد ها است و ما به قولی که به مردم برای امسال داده ایم متعهدیم و تا پایان سال حدود 30 هزار هکتار باقی مانده از 42 هزار کانون های فوق بحرانی تولید گرد و غبار نهال کاری خواهد شد.
استاندار خوزستان ادامه داد: از اسفند ماه سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال حدود 12 هزار هکتار از کانون های فوق بحرانی ریزگرد نهال کاری شد و این در حالی است که تا سال 94 فقط 4 هزار هکتار از کانون های ریزگرد مهار شده بود.
نماینده عالی دولت در استان ادامه داد: امیدواریم این کار که هدیه ای است از طرف دولت تدبیر و امید به مردم خوزستان با دقت و تلاش همه جانبه به سرانجام برسد.
استاندار خوزستان بیان کرد: اداره کل منابع طبیعی در این زمینه زحمات بسیار زیادی متقبل شده است هم چنین شهرداری ها، دهیاری ها و بنیاد مسکن هم در این خصوص در حال تلاش و همکاری هستند.
شریعتی یاد آور شد: شرایط خشک سالی که گفته می شود ممکن است برای 30 سال تداوم داشته باشد اهمیت حفظ منابع طبیعی و با بیابان زدایی و مهار شن های روان و کانون های ریزگرد که بعضاً توسط خود ماها ایجاد شده است را مضاعف می کند.
استاندار خوزستان با بیان این که کار ها در این زمینه در مدت اخیر به صورت هماهنگ و منسجم در حال انجام است خاطر نشان کرد: این موضوع جزو مسائل زیرساختی است چرا که شرایط زیست را در استان مهیا می کند در نتیجه پس آن سرمایه گذاری و توسعه ایجاد می شود.
شریعتی اظهار کرد: 100 میلیون دلار برای مقابله با کانون های ریزگرد برای همه کشور توسط مجلس تصویب شد در عین حال با پیگیری ها و تلاش های مجدانه ای که از سوی معاونت عمرانی و اداره بحران استانداری، محیط زیست و آب و برق و سایر دستگاه های مربوطه انجام شد موفق شدیم دولت را متقاعد نماییم که هفتاد درصد از این مبلغ را به استان خوزستان اختصاص دهد.
استاندار خوزستان افزود: برای سال آینده هم علاوه بر 100 میلیون دلار برای مقابله با ریزگرد ها مبلغ 50 میلیون دلار هم برای برق خوزستان اختصاص یافته است.

اعتبار عملیات تثبیت 10 هزار هکتار از شن های روان 27 میلیارد تومان است.
شن های روان برخلاف ریزگرد ها که موجب ایجاد مشکل در زندگی روزمره مردم می شوند عمدتا به تاسیسات صنعتی آسیب میزنند و عامل تهدید کننده سواحل استان هستند.

در استان خوزستان 350 هزار هکتار مساحت با عرصه شنزار و به همین میزان هم کانون ریزگرد وجود دارد.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 4
بازدید کل : 5676913
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24