پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 400 هزار هکتار بیابان‌زدایی در استان سمنان انجام شده است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 392 19 آذر 1396 11:28 شماره :45098

400 هزار هکتار بیابان‌زدایی در استان سمنان انجام شده است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در همایش روز جهانی خاک به برخی از اقدامات این اداره کل در راستای حفظ خاک در منابع بیابانی اشاره کرد و اظهار داشت: 400هزار هکتار طرح بیابان‌زدایی در مناطق بیابانی استان اجرا شده که حدود 140 هزار هکتار آن در کانون‌های بحرانی بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان به نقل از تسنیم، علینقی حیدریان با بیان اینکه افزایش پوشش گیاهی یکی از راه های حفظ خاک است و گفت: 100 هزار جنگل دست ایجاد شده که بیش از 65 درصد آن در محدوده کانون‌های بحرانی است.
مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری استان سمنان اضافه کرد: این استان از نظر مساحت بیابانی سومین استان کشور بوده که حدود 55 درصد خاک استان بیابانی است.
حیدریان با بیان اینکه فرسایش بادی و آبی از راه‌های تخریب خاک در استان سمنان به شمار می‌رود خاطر نشان کرد: متأسفانه در استان سمنان این دو فرسایش سبب از بین رفتن می‌شود که برای حفظ خاک این اداره کل اقدامات متعددی انجام داده است.
وی به برخی از اثرات فرسایش خاک اشاره کرد و گفت: کاهش حاصل خیزی خاک، کاهش آب‌های زیرزمینی، خشک شدن سریع مخازن سدها و ایجاد سیلاب‌های خطرناک برخی از این اثرات زیانبار است.
مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری استان سمنان با بیان اینکه مشارکت مردم در حفظ منابع خاکی استان بسیار مؤثر است تصریح کرد: اقدامات تشویقی و حمایتی به منظور حفظ پوشش گیاهی منطقه با همکاری و مشارکت مردم در حال انجام است.
حیدریان به دیگر اقدامات انجام شده در راستای حفظ خاک اشاره کرد و افزود: اجرای طرح‌های تثبیت تپه‌های ماسه ای( احداث باد شکن)، اجرای پروژه‌های نهال کاری و بذرکاری در سطح استان و همچنین اجرای پروژه های کنترل هرزآب برای توسعه پوشش گیاهی در اراضی بیابانی از جمله این اقدامات است.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 14140
بازدید کل : 5676741
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24