پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 400 هزار هکتار بیابان‌زدایی در استان سمنان انجام شده است
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 235 19 آذر 1396 11:28 شماره :45098

400 هزار هکتار بیابان‌زدایی در استان سمنان انجام شده است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در همایش روز جهانی خاک به برخی از اقدامات این اداره کل در راستای حفظ خاک در منابع بیابانی اشاره کرد و اظهار داشت: 400هزار هکتار طرح بیابان‌زدایی در مناطق بیابانی استان اجرا شده که حدود 140 هزار هکتار آن در کانون‌های بحرانی بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان به نقل از تسنیم، علینقی حیدریان با بیان اینکه افزایش پوشش گیاهی یکی از راه های حفظ خاک است و گفت: 100 هزار جنگل دست ایجاد شده که بیش از 65 درصد آن در محدوده کانون‌های بحرانی است.
مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری استان سمنان اضافه کرد: این استان از نظر مساحت بیابانی سومین استان کشور بوده که حدود 55 درصد خاک استان بیابانی است.
حیدریان با بیان اینکه فرسایش بادی و آبی از راه‌های تخریب خاک در استان سمنان به شمار می‌رود خاطر نشان کرد: متأسفانه در استان سمنان این دو فرسایش سبب از بین رفتن می‌شود که برای حفظ خاک این اداره کل اقدامات متعددی انجام داده است.
وی به برخی از اثرات فرسایش خاک اشاره کرد و گفت: کاهش حاصل خیزی خاک، کاهش آب‌های زیرزمینی، خشک شدن سریع مخازن سدها و ایجاد سیلاب‌های خطرناک برخی از این اثرات زیانبار است.
مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری استان سمنان با بیان اینکه مشارکت مردم در حفظ منابع خاکی استان بسیار مؤثر است تصریح کرد: اقدامات تشویقی و حمایتی به منظور حفظ پوشش گیاهی منطقه با همکاری و مشارکت مردم در حال انجام است.
حیدریان به دیگر اقدامات انجام شده در راستای حفظ خاک اشاره کرد و افزود: اجرای طرح‌های تثبیت تپه‌های ماسه ای( احداث باد شکن)، اجرای پروژه‌های نهال کاری و بذرکاری در سطح استان و همچنین اجرای پروژه های کنترل هرزآب برای توسعه پوشش گیاهی در اراضی بیابانی از جمله این اقدامات است.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 569
بازدید کل : 4683904
آخرین بروزرسانی:
29 تير 1397 1:7