پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تغییر کاربری اراضی، منابع طبیعی البرز را تهدید می کند
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 347 20 آذر 1396 12:21 شماره :45133

تغییر کاربری اراضی، منابع طبیعی البرز را تهدید می کند
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: تغییر کاربری اراضی بدون در نظر گرفتن استعدادیابی اراضی به عنوان یکی از عوامل مهم تهدید کننده منابع طبیعی در سطح استان نام برد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز؛ حامد فرضی اظهار کرد: معدن کاوی و بهره برداری غیراصولی از معادن بدون رعایت الزامات زیست محیطی را یکی دیگر از تهدیدهای منابع طبیعی برشمرد و گفت: ۵۶ درصد عرصه های ملی استان دارای پروانه اکتشافات معادن هستند.
فرضی با بیان اینکه برداشتهای بی رویه از ذخایر آبهای زیر زمینی و کاهش ظرفیت آبخوان های منطقه به فرو نشست زمین منجر می شود، افزود: حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب از تولید آب استان به استان های همجوار انتقال می یابد و این در حالی است که بیابان زایی در سطح استان به دلیل کاهش بارندگی و وجود کانونهای ریزگرد که منشا طبیعی دارد به عنوان یک عامل تهدید کننده منابع طبیعی روند فزاینده ای دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز عدم تناسب توان حفاظتی با روند فرآیند تعداد و مساحت آتش سوزی ها در سطح اراضی جنگلی و مرتعی را به عنوان یکی از مهمترین خطرات و عوامل تهدیده کننده اراضی ملی نام برد و افزود: یکی دیگر از تهدیدهای حوزه منابع طبیعی فعالیت های بنگاه های معاملات ملکی غیرمجاز در حاشیه شهرها است.
وی در ادامه افزود: متقاضیان خرید زمین قبل از هر اقدامی باید نسبت به اخذ استعلامات از مراجع ذیصلاح در خصوص وضعیت اراضی اطلاع حاصل نمایند.
مدیرکل منابع طبیعی البرز در پایان گفت: متأسفانه کاهش تعداد نیروهای حقوقی و روند پیگیری طولانی مدت پرونده های قضایی و انجام فعالیت های عمرانی دستگاه های دولتی بدون اخذ مجوز و هماهنگی های قانونی با اداره منابع طبیعی باعث تخریب در منابع طبیعی کشور می شود.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 218
بازدید کل : 5677019
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24