پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کاشت بیش از 13 هزار بذر گونه های جنگلی در شهرستان میناب
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 391 27 آذر 1396 9:53 شماره :45363

کاشت بیش از 13 هزار بذر گونه های جنگلی در شهرستان میناب
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میناب از کاشت بیش از 13 هزار بذر گونه های بومی جنگلی در ذخیره گاه جنگلی کوه گز خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان؛ خسرو بهرامی نژاد گفت: همزمان با سراسر کشور و در قالب طرح ملی جنگلانه با حضور گسترده مردم و جمعی از فعالان محیط زیست و همچنین تعدادی از دانش آموزان در ذخیره گاه جنگلی کوه گز این شهرستان بیش از 13 هزار بذر جنگلی از انواع کهور ایرانی، کنار، مغیر و آکاسیا کشت شد.
وی ضمن اشاره به اهمیت بالای مشارکت جوامع محلی در حفاظت و حراست از عرصه های جنگلی و مرتعی از حضور پرشور مردم و همچنین پیگیری های انجمن مردم نهاد نگهبانان جلگه میناب تقدیر کرد و افزود : حضور هرچه بیشتر تمامی اقشار جامعه می تواند گام بلندی در احیای جنگل های این شهرستان باشد.
بهرامی نژاد گفت: ذخيره گاههاي جنگلي بدليل برخورداري از گونه هاي با ارزش ژنتيكي و نادر و نيز حساسيت بالاي مديريتي مي‌بايد از ظرافت، دقت نظر و پيچيدگي خاصي برخوردار باشد، از همین رو این اداره مبادرت به شناسايي و اعمال قرق رويشگاههاي مورد نظر با درج آگهي در روزنامه هاي كثيرالانتشار نموده است.
وی وسعت این ذخیرگاه را 1055 هکتار عنوان و اضافه کرد: به استناد تبصره یک ماده یک قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور قطع اشجار در این گونه رویشگاهها ممنوع است، در بسياري از مناطق جنگلي به علل مختلفي مانند چراي مفرط و فرسايش خاك و آفات و امراض و يا نامتعادل بودن تركيب درختان و فقدان پايه هاي مادري قدرت تجديد حيات طبيعي وجود ندارد. لذا به منظور احياء و جلوگيري از نابودي آنها و همچنين به منظور غني سازي رويشگاههاي جنگلي، جنگلكاري با بذرهای گونه هاي بومي‌خود منطقه اجتناب ناپذير است .
بهرامی نژاد بیان داشت : این ذخیرگاه جنگلی با گونه کنار و کهور جزء رویشهای اصلی قلمرو عمانی می باشد.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 11152
بازدید کل : 5675157
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 18:35