پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سالانه 2 میلیارد تن خاک در کشور ازبین می رود
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 395 27 آذر 1396 10:11 شماره :45372

سالانه 2 میلیارد تن خاک در کشور ازبین می رود
 معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران-نوشهر گفت: متاسفانه سالانه دو میلیارد تن خاک کشور بر اثر فرسایش ازبین می رود .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر، قربانعلی حدادی افزود: به طور متوسط 16/7 تن در هکتار خاک کشور بر اثر فرسایش از بین می رود که شاخص جهانی فرسایش خاک 5 الی 6 تن در هکتار است.
وی با اشاره به این که به دلیل بی توجهی به دو عنصر ارزشمند آب و خاک با تهدیدهای زیادی مواجه ایم ، اضافه کرد : فرسایش ، تغییرکاربری ها، استفاده از کود و سم غیرمجاز، ماشین آلات سنگین از جمله این تهدیدها به شمار می رود .
معاون فنی و آبخیزداری منابع طبیعی نوشهر تصریح کرد: برای اینکه آب داشته باشیم باید خاک را حفظ نماییم تا آب بتواند در خاک نفوذ کرده و سفره های زیر زمینی را غنی کند .
این مقام مسئول همچنین متوسط فرسایش خاک را در غرب مازندران 11 الی 12 تن در هکتار اعلام کرد و افزود: این عنصر گرانبها و حیاتی که می بایست در تولید ، ذخیره سازی آب و تقویت پوشش گیاهی به کار گرفته شود متاسفانه در اثر فرسایش و سیلاب تبدیل به رسوب می شود .
حدادی ادامه داد: سیلابها باعث ایجاد خسارت های جانی و مالی فراوانی در پایین دست به تأسیسات و باغات و اراضی کشاورزی وارد می کند که این امر باعث پرشدن سدها گشته و از حیز انتفاع خارج شود.
وی با اشاره این که تمامی پروژه های محوری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در جهت حفاظت آب و خاک است، ادامه داد: مدیریت چرا، حفاظت فیزیکی و فنی، طرحهای مرتعداری و جنگلکاری و نیز آبخیزداری از جمله این پروژه ها است .
معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی نوشهر در خصوص اهمیت آبخیزداری اظهار داشت: با اجرای هر هکتار آبخیزداری می توانیم از فرسایش حدود 9 تن خاک در هکتار جلوگیری کرده و چهار تن خاک در هکتار رسوبات را تعدیل نماییم.
وی همچنین افزود: با اجرای آبخیزداری قادریم 120 کیلوگرم علوفه در هکتار را افزایش داده و 520 مترمکعب آب را استحصال نماییم .
او حفاظت از منابع طبیعی را بعنوان یکی از سرمایه های ملی رسالت اصلی سازمان جنگلها قلمداد کرد .ر اثر فرسایش ازبین می رود.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 6217
بازدید کل : 5133236
آخرین بروزرسانی:
27 مهر 1397 0:41