پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - حفاظت از كوهستان به مفهوم حفاظت از زندگي و تداوم بقاء است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 283 28 آذر 1396 9:5 شماره :45415

حفاظت از كوهستان به مفهوم حفاظت از زندگي و تداوم بقاء است
همایش روزجهانی کوهستان با حضور مسئولين استانی وشهرستانی به همت هیئت کوهنوردی و با مشارکت اداره منابع طبیعی، انجمن حفظ حفاظت محیط زیست، دانشگاه آزاد اسلامي، كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، سفيران طبیعت وکمپین محیط زیست شهرستان ساوجبلاغ برگزار شد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان البرز، فرضي مديركل منابع طبيعي وآبخيزداري استان البرز؛ ضمن اشاره به نامگذاري اين روز تحت عنوان "کوهستان ها تحت فشار تغییرات اقلیمی، گرسنگی و مهاجرت" گفت: طبیعت به شکلی خلق شده است که در خدمت انسان باشد و نیازهای او را برطرف کند و با در نظر رفتن این نکته که به حکم قرآن کریم همه چیز در جهان آفرینش بر پایه نظم و عدالت استوار است و هر چیزی به اندازه لازم آفریده شده است این نتیجه به‌دست می‌آید که نابسامانی‌های موجود در طبیعت و آلودگی‌های زیست محیطی، ناشی از بهره وری نادرست از طبیعت و منابع آن است.
وي افزود: امروزه تقریبا یک میلیارد نفر در مناطق کوهستانی کره زمین زندگی می کنند و زندگی بیش از نیمی از جمعیت انسانی وابسته به منابع آب، غذا و انرژی های پاک کوهستان ها است. این درحالی است که کوهستان ها تحت خطراتی تغییرات اقلیمی، نشست زمین، بهره برداری بی رویه منابع و بلایای طبیعی هستند. بنابراين، موظفيم ضمن ايجاد تعامل با بهره برداري هاي معقول و منطقي از موجوديت هاي كوهستان، براي پايداري زندگي خود و نسل هاي آينده، از كوه هاي ايران و هر آنچه در آن ها است با تمام توان و باهمه خلوص نيت و اراده اي استوار و مداوم، مراقبت و حفاظت نماييم و باور داشته باشيم كه " هر روز ، روز حفاظت از كوهستان است " و اين باور را در عمل نيز بي آنكه خدشه اي بر آن وارد شود به منصه ظهور برسانيم و البته در این راه موثرترین راهکار در حوزه حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست مشارکت مردم است .
وی در ادامه گفت: در سال‌های اخیر حساسیت مردم به منابع طبیعی و محیط زیست افزایش یافته به‌طوری‌که امروزه، مردم دولت را برای حفظ این دو ترغیب می‌کنند، لذا برگزاری کارگاه‌ها، جشنواره‌ها و سایر رویدادهای عمومی از قبیل روز جهانی کوهستان، روز هوای پاک، روز زمین پاک و ... می‌تواند ضمن افزایش سطح آگاهی اقشار مختلف جامعه، افزایش مشارکت مردم در این حوزه را به‌دنبال داشته باشد از طرفي سازمان‌های مردم نهاد در تشویق مردم و جلب مشارکت مردم نقش به‌سزایی دارند و می‌توانند عامل افزایش دهنده آگاهی در جامعه باشند تا مردم خود در حفظ و نجات منابع طبیعی محیط زیست ایفای نقش کنند؛ پس باید بیشتر به سازمان‌های مردم نهاد در امر محیط زیست بها داد و از فعالیت‌های آن‌ها حمایت کرد.
اشتری رییس انجمن کوهستان گفت: روز جهانی کوهستان موقعیتی است برای تاکید به اینکه چگونه تغییرات اقلیمی بر گرسنگی و مهاجرت در سرزمین های کوهستانی تاثیرگذار است و همچنین اطمینانی است برای اینکه توسعه پایدار کوهستان ها بر طبق اسناد یونسکو وسازمان های جهانی می باشد.
این گزارش می افزاید: حفاظت از كوهستان به مفهوم حفاظت از زندگي و حفاظت از تداوم بقاء است و بيش از نيمي از جمعيت جهان براي تامين غذا، توليد برق، منابع پايدار مستمر و مهمتر از همه براي نوشيدن آب به كوهستان ها متكي هستند. كوهستاني بودن بخشی از کشور، استقرار بخش عمده جمعيت در مناطق كوهستاني و وابسته بودن مستقيم و غيرمستقيم كل جمعيت كشور به منابع كوهستاني، تامين بخش عمده آب آشاميدني كشور، دربرگيرنده گستره عظيمي از تنوع زيستي از دلايل عمده اهميت اكوسيستم كوهستان در ايران مي باشد.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 6163
بازدید کل : 5133209
آخرین بروزرسانی:
27 مهر 1397 0:41