پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - عملیات بیابان زدائی در 12500 هکتار از اراضی بیابانی جنوب غرب پایتخت
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 251 28 آذر 1396 9:11 شماره :45417

عملیات بیابان زدائی در 12500 هکتار از اراضی بیابانی جنوب غرب پایتخت
سرپرست معاونت فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: با هدف مقابله با فرسایش بادی و مهار و کنترل گرد و غبار و ریزگردها تاکنون مساحت 12500 هکتار از اراضی بیابانی منطقه اخترآباد شهرستان ملارد واقع در جنوب غرب پایتخت از محل اعتبارات ملی و استانی زیر پوشش عملیات بیابان زدائی قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران، سید علی عظیمی با اعلام این مطلب افزود: این منطقه به عنوان یکی از کانون های اصلی فرسایش بادی و تولید گرد و غبار و ریزگرد سبب شده بود تا بسیاری از ساکنان روستاهای منطقه و جوامع محلی به مکان های دیگر مهاجرت کنند که در سال های اخیر در سایه اقدامات بیابان زدائی شاهد بازگشت زندگی به این منطقه هستیم.
وی اظهار داشت: برای تثبیت شن های روان و کنترل فرسایش بادی و همچنین احیای مراتع تخریب شده اقدامات بیابان زدائی در قالب عملیات بیولوژیکی و با کاشت گونه های مقاوم به شرایط بیابانی از قبیل گونه بوته ای آتریپلکس و گونه درختچه ای تاغ به مرحله اجرا درآمده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: با کاشت این گونه ها علاوه بر حفظ خاک و جلوگیری از حرکت شن های روان و کاهش خیزش گرد و غبار و آلودگی هوا، زمینه مناسب برای ترسیب کربن و تقویت پوشش گیاهی منطقه فراهم شده و همچنین در تعلیف دام های منطقه نیز تأثیر بسزائی داشته است.
عظیمی با بیان اینکه پدیده بیابان زائی تهدیدی جدی هم برای سلامتی جوامع محلی و هم برای تولید و اشتغال به شمار می آید، به عوامل ایجاد این پدیده اشاره کرد و در این باره یادآور شد: در ایجاد این پدیده عوامل طبیعی و انسانی دخالت دارند که در مورد عوامل طبیعی می توان به تغییرات اقلیمی، خشکسالی و... اشاره کرد و عواملی همچون چرای بی رویه توسط دام و تخریب مراتع، بهره برداری غیر اصولی از منابع آبی و... از جمله مهمترین عوامل انسانی در بوجود آمدن این پدیده می باشد.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 564
بازدید کل : 4683900
آخرین بروزرسانی:
29 تير 1397 1:7