پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - عملیات بیابان زدائی در 12500 هکتار از اراضی بیابانی جنوب غرب پایتخت
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 424 28 آذر 1396 9:11 شماره :45417

عملیات بیابان زدائی در 12500 هکتار از اراضی بیابانی جنوب غرب پایتخت
سرپرست معاونت فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: با هدف مقابله با فرسایش بادی و مهار و کنترل گرد و غبار و ریزگردها تاکنون مساحت 12500 هکتار از اراضی بیابانی منطقه اخترآباد شهرستان ملارد واقع در جنوب غرب پایتخت از محل اعتبارات ملی و استانی زیر پوشش عملیات بیابان زدائی قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران، سید علی عظیمی با اعلام این مطلب افزود: این منطقه به عنوان یکی از کانون های اصلی فرسایش بادی و تولید گرد و غبار و ریزگرد سبب شده بود تا بسیاری از ساکنان روستاهای منطقه و جوامع محلی به مکان های دیگر مهاجرت کنند که در سال های اخیر در سایه اقدامات بیابان زدائی شاهد بازگشت زندگی به این منطقه هستیم.
وی اظهار داشت: برای تثبیت شن های روان و کنترل فرسایش بادی و همچنین احیای مراتع تخریب شده اقدامات بیابان زدائی در قالب عملیات بیولوژیکی و با کاشت گونه های مقاوم به شرایط بیابانی از قبیل گونه بوته ای آتریپلکس و گونه درختچه ای تاغ به مرحله اجرا درآمده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: با کاشت این گونه ها علاوه بر حفظ خاک و جلوگیری از حرکت شن های روان و کاهش خیزش گرد و غبار و آلودگی هوا، زمینه مناسب برای ترسیب کربن و تقویت پوشش گیاهی منطقه فراهم شده و همچنین در تعلیف دام های منطقه نیز تأثیر بسزائی داشته است.
عظیمی با بیان اینکه پدیده بیابان زائی تهدیدی جدی هم برای سلامتی جوامع محلی و هم برای تولید و اشتغال به شمار می آید، به عوامل ایجاد این پدیده اشاره کرد و در این باره یادآور شد: در ایجاد این پدیده عوامل طبیعی و انسانی دخالت دارند که در مورد عوامل طبیعی می توان به تغییرات اقلیمی، خشکسالی و... اشاره کرد و عواملی همچون چرای بی رویه توسط دام و تخریب مراتع، بهره برداری غیر اصولی از منابع آبی و... از جمله مهمترین عوامل انسانی در بوجود آمدن این پدیده می باشد.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 11769
بازدید کل : 5675505
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 18:35