پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 147 تن محصولات دارویی صنعتی از سطح عرصه های منابع ملی برداشت شد
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 238 3 دی 1396 9:32 شماره :45536

147 تن محصولات دارویی صنعتی از سطح عرصه های منابع ملی برداشت شد
سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان رضوی گفت: در سال جاری 147 تن محصولات دارویی صنعتی از سطح عرصه های منابع ملی و رویشگاههای این استان برداشت شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان رضوی، علیرضا صحرائی افزود: گیاهان دارویی صنعتی یکی از منابع بسیار ارزشمند در گستره وسیع منابع طبیعی خراسان رضوی می باشد که در صورت شناخت علمی، کشت، توسعه و بهره برداری صحیح می توانند نقش مهمی را در سلامت جامعه، اشتغالزایی و صادرات غیرنفتی داشته باشند
علیرضا صحرائی گفت: رویشگا ههای گیاهان دارویی و صنعتی، می تواند نقطه عطفی برای اقتصادی کردن طرح ها و مشارکت واقعی و همه جانبه ساکنان آن مناطق را به دنبال داشته و ایجاد اشتغال ، درامد قابل توجه و ویژگی استمرار تولید نیز از مشخصه های بارز محصولات دارویی – صنعتی می باشد.
وی در ادامه افزود: مهمتر از همه به لحاظ اینکه تامین معیشت اکثر اهالی منطقه طرح ها در این استان که عمدتا بهره بردار نیز می باشند، از این راه صورت می گیرد و همچنین در سال جاری مساحت 114000 هکتار از عرصه های منابع طبیعی تحت مدیریت طرح احیاء و بهره برداری قرار گرفته است .
صحرائی گفت: کاهش اعتبارات درسالهای اخیر، دولت و سازمان جنگلهاومراتع وآبخیزداری کشور، سیاست رابرآن دانسته که باجلب مشارکتهای مردمی دراجرای طرحهای بهره برداری گام بردارد و در این راه پیشرفتهای زیادی حاصل شده است.
وی گفت: 50گونه گیاهی در استان خراسان رضوی شناسایی و جمع آوری شده است که از این تعداد 7 گونه شاخص بوده و دارای ارزش اقتصادی بالایی می باشد که در قالب طرح بهره برداری برداشت می شود
صحرائی در ادامه افزود : گونه های شاخص گیاهان دارویی در استان عبارتند از آنغوزه، شیرین بیان، کتیرا، باریجه، سریش، وشاء، اسطوقدوس و گونه های جنگلی قابل بهره برداری شامل بنه، ارغوان، سماغ، پسته جنگلی، بادامشک، زرشک وحشی می باشد.
وی یادآور شد: مساحت کل رویشگاههای محصولات فرعی مرتعی استان 276224 هکتار و مساحت رویشگاههای محصولات فرعی مرتعی قابل بهره برداری استان94092 هکتار است.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 2776
بازدید کل : 4680313
آخرین بروزرسانی:
27 تير 1397 15:59