پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اولین سازه آبخیزداری لاستیکی در استان هرمزگان اجرا گردید
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 451 4 دی 1396 12:44 شماره :45577
در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی:
اولین سازه آبخیزداری لاستیکی در استان هرمزگان اجرا گردید
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان گفت: بمنظور استفاده از ضایعات آلوده کننده و جمع آوری پسماندهای موجود در طبیعت با استفاده از حدود 1250 حلقه لاستیک فرسوده خودرو های سواری در استان هرمزگان بعنوان دومین استان کشور پس از خراسان جنوبی، اولین سازه آبخیزداری لاستیکی احداث گردید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان؛ امید ذاکری گفت: استفاده مجدد از ضایعات، در راستای مدیریت جامع پسماند به عنوان یک مولفه کلیدی در مدیریت معدن به شمار آمده و باعث کاهش مواد زائد و همچنین به خلق مجدد ارزش و بهره مندی از هدر رفت منابع سودمند و سرمایه های ملی کمک نموده و مصرف مواد خام و انرژی را کاهش می دهد.
وی افزود: پس از بررسی اولیه و تصویب موضوع ساخت سازه آبخیزداری با لاستیک های فرسوده و رها شده در طبیعت در کمیته اقتصاد مقاومتی و کارگروه برنامه ریزی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در تابستان سال جاری ، عملیات طراحی این سازه توسط کارشناسان این اداره کل آغاز و عملیات اجرایی آن در مهر ماه شروع و ظرف 48 روز پایان پذیرفت.
ذاکری گفت: این سازه آبخیزداری که در بخش زیارتعلی شهرستان رودان و با هدف کاهش و کنترول فرسایش خاک و تعدیل سیلاب ها اجرا گردید ،دارای ارتفاع کل 3 متر و طول تاج حدود 16 متر می باشد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان خاطرنشان کرد: هزینه ساخت این سازه حدود 150 میلیون ریال بوده که در صورت استفاده از مصالح معمول (سنگی ملاتی) هزینه ساخت تا بیش از 3 برابر افزایش پیدا می کرد که این امر کاملاٌ با اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد.
وی افزود: بمنظور استفاده از مصالح بومی و محلی و در نتیجه کاهش هزینه ها برنامه ساخت سازه های آبخیزداری با ابعاد کوچکتر را با استفاده از تنه و شاخ و برگ درخت نخل(سوند) را در دست اقدام داریم .
ذاکری ابراز امیدواری کرد: ان شالله پس از ازریابی و پایش اثر بخشی این سازه ها ( لاستیکی و شاخ و برگ درخت نخل) و در صورت ارزیابی مثبت، ساخت این سازه ها را ادامه خواهیم داد .
 
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 6646
بازدید کل : 5133457
آخرین بروزرسانی:
27 مهر 1397 0:41