پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - فرونشست زمین تهدیدی جدی برای استان تهران / زلزله عامل تشدید کننده این پدیده
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 553 6 دی 1396 10:17 شماره :45633

فرونشست زمین تهدیدی جدی برای استان تهران / زلزله عامل تشدید کننده این پدیده
یکی از مسائلی که بسیاری از نقاط کشور از جمله استان تهران با آن مواجه است، مسئله فرونشست زمین می باشد که دلیل اصلی این اتفاق برداشت بی رویه آب های زیرزمینی است به طوری که در حال حاضر 320 دشت کشور با این چالش به صورت جدی روبرو است.
با توجه به اهمیت موضوع و به منظور آگاهی از دلایل بوجود آمدن این پدیده و راهکارهای پیشگیری از آن پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت و گوئی را با دکتر علی اصغر محمدی کارشناس آبخیزداری این اداره کل انجام داده است که در پی می آید.
دکتر محمدی فرونشست زمین را پدیده ای خطر آفرین و از آن به عنوان زلزله ای خاموش نام می برد که بی توجهی به آن ممکن است به خسارت مالی، جانی و حتی بحران های اجتماعی منجر شود اما وی معتقد است این پدیده قابل پیش بینی و پیشگیری است.
وی پدیده فرونشست زمین را فرو ریزش و نشست زمین در مقیاس زیاد تعریف می کند و در همین ارتباط می گوید: این پدیده بنا به دلایلی که ریشه زمین شناسی دارد اتفاق می افتد و آسیب های شدیدی را می تواند وارد کند.
 
 
این کارشناس علوم آبخیزداری به عوامل انسانی و غیرانسانی به عنوان عوامل بوجود آورنده این پدیده اشاره می کند و در این خصوص اظهار می دارد: عوامل انسانی شامل فعالیت هایی همچون معدن کاوی و برداشت بیش از حد و بی رویه از آب های زیر زمینی است و عوامل غیر انسانی (طبیعی) که ریشه در علم زمین شناسی دارد همان لایه های آهکی (کارست) است که در لایه های زیرین خاک وجود دارند و بر اثر بارش های فصلی و نفوذ آن به داخل زمین انحلال پیدا کرده و باعث فرونشست زمین می شود.
دکتر محمدی به یکی دیگر از عوامل غیر انسانی اشاره می کند و می گوید: یکی از عوامل غیر انسانی بسیار مهم و تأثیرگذار عامل تکتونیکی یا زمین ساختی است که بیشتر به وجود گسل ها و ریزگسل ها مربوط می شود به طوری که در اثر حرکت بسیار کوچک نیز این فرونشست اتفاق می افتد.
این کارشناس آبخیزداری استان تهران در ادامه تصریح می کند: در اکثر مواقع ترکیبی از عوامل یاد شده همچون استفاده بی رویه از منابع آبی زیر زمینی که در آبخوان های کارستی واقع شده اند حتی بر اثر زلزله های بسیار خفیف هم این موضوع تشدید می شود که این شدت را در دشت های جنوبی استان تهران همانند دشت های ورامین، ری و شهریار می توان مشاهده کرد.
دکتر محمدی با بیان اینکه میزان فرونشست سالانه زمین در دشت های جنوبی استان تهران حدود 20 میلی متر است خاطر نشان کرد: دلیل اصلی فرونشست زمین در دشت های جنوبی پایتخت برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی است که با توجه به وجود مزارع، باغات و اراضی کشاورزی در این مناطق، این پدیده می تواند آسیب جدی به تولیدات بخش کشاورزی وارد کند.
وی در ادامه یادآور شد: اقدامات آبخیزداری که شامل عملیات مکانیکی، بیولوژیکی، بیومکانیکی و مدیریتی می شود راهکار علمی و عملی است که علاوه بر پیشگیری از فرونشست زمین موجب تغذیه سفره های آب زیرزمینی شده که با این اقدامات از شدت روان آب ها کاسته و سفره های آب زیرزمینی تقویت می شود.
دکتر محمدی اضافه کرد: از آنجائی که عملیات آبخیزداری با طبیعت، اکوسیستم و محیط زیست هماهنگ می باشد، با حداقل هزینه می توان تهدیدات سیلاب و خشکسالی را به فرصت های کاهش سیلاب و تخریب ناشی از آن تبدیل کرد که در پی آن شاهد تغذیه سفره های آب زیر زمینی و در نهایت پر آب شدن چشمه ها و قنوات در فصول خشک سال خواهیم بود.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 11376
بازدید کل : 5675288
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 18:35