پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کشت بذر باریجه در 60 هکتار از اراضی شهرستان خمین آغاز شد
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 540 9 دی 1396 13:29 شماره :45748

کشت بذر باریجه در 60 هکتار از اراضی شهرستان خمین آغاز شد
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خمین گفت: کاشت بذر دارویی گیاه باریجه در عرصه های طبیعی شهرستان خمین در 60 هکتار از پلاک گل زرد خمین آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی، نصرت اله هاشمی با اشاره به اینکه: دوره های آموزشی و ترویجی کاشت بذور باریجه به بهره برداران بومی در عرصه های طبیعی این شهرستان ارائه گردید.
هاشمی بیان داشت : همزمان با شروع کاشت بذر باریجه برای بیش از 180 نفر روز اشتغال موقت ایجاد شد، که با برنامه ریزی های هدفمند با برداشت از گیاه باریجه نیز می توان هر ساله اشتغال موقت در شهرستان خمین ایجاد کرد.
وی در خصوص گیاه باریجه با بیان اینکه این گیاه Ferula gummosa یا به اسم محلی قاسنی از خانواده چتریان است، گفت: این گیاه در اصطلاح، گیاهی مونوکارپیک است یعنی تنها یک بار در طول عمر گل می‌دهد و در سال آخر رویش به ساقه می‌رود و گل و میوه می‌دهد.
‌هاشمی افزود: گل‌های آن زرد رنگ و به صورت چتر مرکب است. از تمام اندام‌های گیاه بوی تند و مخصوصی به مشام می‌رسد. ریشه آن در زمین مانند چغندر و به رنگ قهوه‌ای مایل به سیاه است.
وی ادامه داد: واگذاری بهره‌برداری از گیاهان دارویی و صنعتی بر اساس تبصره 7 ذیل ماده سوم قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور، باید در قالب طرح مصوب بهره‌برداری صورت گیرد و متقاضیان بومی در اولویت هستند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خمین بیان داشت: این گیاه جزو گونه های مجاز مشروط بوده که بهره برداری و حمل آن فقط با گواهی حمل و مجوز اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری امکان پذیر است.
هاشمی خاطر نشان کرد: در همین راستا در سال جاری در قطعه 3 طرح گل زرد شهرستان خمین مقدار یک تن شیرابه باریجه توسط بهره بردار بومی برداشت گردید که هزار نفر روز در شهرستان ایجاد اشتغال را فراهم کرد.
 
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 14328
بازدید کل : 5676839
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24