پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کشت گیاهان دارویی در افزایش رونق اقتصادی استان سمنان تاثیرگذار است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 470 9 دی 1396 13:50 شماره :45751

کشت گیاهان دارویی در افزایش رونق اقتصادی استان سمنان تاثیرگذار است
استاندار سمنان گسترش کشت گیاهان دارویی در عرصه های این استان را خواستار شد و گفت : کشت گیاهان دارویی در افزایش درآمد خانواده ها، رونق اقتصادی و اشتغال پایدار در این استان تاثیرگذار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان به نقل از ایرنا، محمدرضا خباز در حاشیه کشت گیاه دارویی باریجه در منطقه حسن آباد آهوان، افزود: کشت گیاهان دارویی در مناطق کوهستانی این استان می تواند در مرحله اول نشاط آفرین باشد و مهم تر تاثیر زیادی در رونق اقتصادی استان دارد.
وی اظهارداشت: گیاه باریجه از کالاهای صادراتی است و ساماندهی اتحادیه و اصناف باریجه کاران در استان می تواند از خام فروشی این محصول ارزشمند جلوگیری کند.
وی خاطرنشان کرد: استان سمنان از ظرفیت های طبیعی سرشاری برخوردار است و مردم می تواند با بهره برداری اصولی از این منابع برای خودشان درآمدزایی داشته باشند.
استاندار سمنان کشت گیاه باریجه را نمونه عملی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: دولت از طرح های درآمدزا و درون نگر استقبال می کند.
وی تصریح کرد: در اسلام به کاشت گیاه و درخت تاکید زیادی شده و کشت گیاه باریجه از نظر مادی و معنوی ارزشمند است.
خباز بیان داشت: کشت گیاهان دارویی به عنوان شغل درآمدزا باید در بین مردم فرهنگ سازی شود و دولت تدبیر و امید تلاش می کند با افزایش اعتبارات در بخش کشاورزی راه اندازی فرآوری گیاهان دارویی تا چند سال آینده در افزایش اشتغال پایدار در استان سمنان نقش آفرینی کند.
در این آیین، احمدهمتی نماینده مردم شهرستان های سمنان مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، علینقی حیدریان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و شماری اقشار مردم حضور داشتند.
شیره باریجه و کتیرا کاربردهای متعدد دارویی، بهداشتی و صنعتی دارد که به صورت خام و بدون فرآوری به کشورهای خارجی صادر می شود
این محصولات جزو گونه های مجاز مشروط بوده که بهره برداری و حمل آن فقط به صورت طرح بهره برداری مصوب و با مجوز اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری امکان پذیر است.
از 9.7 میلیون هکتار وسعت استان سمنان، 55 درصد نواحی بیابان و خشک، 38.5 درصد مراتع، 2 درصد اراضی کشاورزی و 3.6 درصد جنگل است.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 334
بازدید کل : 5677096
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24