رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در پنجمین روز از هفته منابع‌طبیعی و آبخیزداری در نشست با جمعی از بازنشستگان و پیشکسوتان سازمان جنگل‌ها گفت: بازنشستگان ریشه در سازمان جنگل ها دارند و ما در کلیه ارکان سازمانی از تجارب ارزشمند آنان استفاده خواهیم کرد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مهندس خلیل آقایی افزود: وقتی پیشنهاد نشست با پیشکسوتان سازمان را اعلام کردند بی‌درنگ علاقه‌مند بودم پای صحبت‌هایشان بنشینم و از دانش و تجربیاتشان برای پیشبرد اهداف سازمانی بهره بگیرم.
وی از نشست با بازنشستگان سازمان ابراز خوشنودی کرد و سازمان جنگل‌ها را خانه آنان دانست و در ادامه از دست‌اندرکاران نشست خواست که در آینده جلسات بیشتری با پیشکسوتان سازمان داشته باشند.

جوان، نیرو دارد و بازنشست تدبیر
قدوسی از بازنشستگان بخش آبخیزداری در سالیان دور در این نشست گفت: جوان نیرو دارد و بازنشست تدبیر.
وی افزود: وقتی درخت می کاریم در واقع 20 درصد کار را انجام داده‌ایم و 80 درصد کار نگهداشت و حفاظت آن است که معمولاً کمتر به آن توجه می شود.
وی گفت: کاشت نهال را مثل تولد فرزند دانست که پس از به دنیا آمدن باید مواظب او بود تا به خوبی تربیت شده و فردی مفید برای جامعه تبدیل شود.
قدوسی از سایه روشن های آبخیزداری هم حرف زد و سپس گفت: تنها به صورت تئوری درس خواندن کافی نیست بلکه باید به صورت اجرایی و کاربردی در منابع طبیعی عمل کرد.

تنها راه گریز از هجوم ماسه های روان مالچ پاشی است
محمدرضا گنجی از مدیران بازنشسته حوزه بیابان‌زدایی در این نشست از بادهای 120 روزه سیستان گفت و هجوم شن‌های روان که تمام زیر ساخت های کشور را تحت الشعاع قرار داده است.
وی افزود: برای جلوگیری از هجوم شن‌های روان و استقرار ماسه‌ها تنها مالچ است که می‌تواند شن های روان را تثبیت نماید.

در  توسعه منابع طبیعی نقش و مشارکت مردم اصل است
صادقی گرمارودی از بازنشستگان بخش ترویج سازمان جنگل‌ها در این نشست گفت: اگر منابع‌طبیعی می‌خواهد به سر منزل مقصود برسد این کار با مشارکت مردم و جوامع محلی امکان پذیر است.
وی افزود: رسانه ملی باید نگاه دو چندان به منابع‌طبیعی به عنوان سرمایه ملی داشته باشد و موضوع فرهنگ‌سازی و آموزش از جمله وظایف صدا و سیماست.
وی دانش آموزان را آینده‌سازان این کشور دانست و آموزش، ترویج و فرهنگ سازی را از ضرورت‌های این بخش برشمرد.

الگوهای موفق را تعمیم دهیم
ابوالقاسم بهرامی از دیگر پیشکسوتان سازمان جنگل‌ها گفت: ما دستاورد و الگوهای زیادی را در تاریخ سازمان داریم که تعمیم آنها در بخش‌های مختلف منابع طبیعی می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.
وی گفت: تلاشمان باید این باشد که موضوع منابع طبیعی را به عنوان یک دغدغه در جامعه مطرح کنیم.

عرصه منابع طبیعی عرصه تولید آب است
حسن معین‌الدین دیگر پیشکسوت بخش مرتع سازمان در این نشست گفت: منابع طبیعی عرصه تولید آب، اکسیژن و زندگی است اما کمتر به آن بها داده شده است.
وی گفت: نیمی از مسافران آخر هفته از کلانشهرها به شمال می‌روند که  می گویند می رویم هوا بخوریم، خب این هوا از کجا تولید می‌شود،  قطعاً از جنگل هایی که در شمال وجود دارد.

با اعتبارات موجود مراتع اکنون پویا تر شده است 
عبادا... ابوالحسن‌نیا از پیشکسوتان مرتع و از مدیران سال‌های دور منابع طبیعی گفت: طی سال های اخیر مراتع به فراموشی رفته بود و اکنون با اعتبارات موجود مراتع کشور فعال‌تر و پویاتر شده است.
وی وجود یک معاونت فنی در راس هرم سازمان که بتواند در سایر بخش های مدیریتی هماهنگی  لازم ایجاد نماید را  امری ضروری دانست.

نگاهمان به منابع طبیعی باید علمی باشد
محمدعلی فروغی مدیر سال‌های دور بخش حقوقی سازمان جنگل‌ها و از پیشکسوتان این عرصه خاطرنشان کرد: حقوق منابع طبیعی را باید بشناسیم و وظیفه ما حفاظت از منابع طبیعی است.

کشت در اراضی دیم کنترل شود
غروی دیگر پیشکسوت سازمان جنگل ها گفت: کشت در اراضی دیم را کنترل کنیم و نگذاریم این اراضی بالای 10 درصد زیر کشت برود زیرا حفظ خاک برای ما بسیار مهم و اساسی است.

معیشت با منابع طبیعی رابطه تنگاتنگ دارد
مقیمی از کارشناسان بازنشسته بخش مرتع در این نشست گفت: موضوع معیشت با منابع طبیعی رابطه تنگاتنگ دارد و پول اساس کار نیست بلکه باید روش ها تغییر نماید.
مقیمی گفت: باید به مشارکت مردم اعتقاد داشته باشیم و تنها شعار کافی نیست بلکه باید عمل کرد.

خشکسالی‌های اخیر بوم سازگان زاگرس را به نابودی کشانده 
ابراهیمی رستاقی از کارشناسان بازنشسته بخش جنگل از دست اندرکاران این نشست تشکر کرد و گفت: 15 سال بود برخی از این چهره های همکاران بازنشسته را ندیده بودم و این جلسه بهانه مناسبی بود.

وی گفت: خشکسالی ها بحران بزرگی را دامنگیر جنگل‌های زاگرس کرده است و تنش های آبی مهمترین عامل آن بوده که بوم‌سازگان زاگرس را به نابودی کشانده است.
وی طرح و برنامه مدون برای مدیریت سرزمین را لازم و ضروری دانست.

تجربه چراغی است که باید جلوی عرشه کشتی نصب شود
علی خلدبرین پیشکسوت عرصه بیابان گفت: تجربه چیزی نیست که بر عقبه کشتی نصب شود و پشت سر را روشن نماید بلکه تجربه چراغی است که باید جلوی عرشه کشتی آویخته شود تا پیش رو دیده شود.

وی گفت: بیشتر باید عمل کنیم تا حرف بزنیم و مدام خود را با پرسش هایی همچون چرا، برای چه، کجا و چگونه خود را در بوته محک و آزمایش قرار دهیم. 

توجه رهبر معظم انقلاب به منابع طبیعی فرصت است
سید احمد موسوی از دیگر پیشکسوتان سازمان جنگل ها گفت: توجه رهبر معظم انقلاب به منابع طبیعی فرصت است که باید از ظرفیت برای منابع‌طبیعی استفاده کرد.
امروز نتیجه فعالیت‌های کارکنان منابع‌طبیعی توانست در بخش‌های مختلف این سرزمین، امنیت زیستی ایجاد کند و سبب کاهش خسارت شود.
وی گفت: جنگل در منابع‌طبیعی اساس کار است و اگر این بخش به خوبی حفاظت شود قطعاً سایر بخش ها نظیر بیابان و مراتع درست خواهد شد.

مکث 

بزرگی می گفت با هیاتی اقتصادی عازم کشور ژاپن شدیم، از وزیر اقتصاد این کشورخواستیم گنجینه کشورشان را به ما نشان دهند. با آسانسور ما را به بالاترین طبقه برج  راهنمایی کردند تا گنجینه کشور خود را به ما نشان دهند. ما تا آن زمان فکر می کردیم با اتاقی از طلا و جواهرات روبرو خواهیم شد اما دیدیم که تعدادی از پیرمردان و سالخوردگان در آنجا گرد هم آمده اند و جلسه شور و مشورتی دارند. وزیر اقتصاد ژاپن به ما گفت: گنجینه کشور ما اینان هستند!

...آری گنجینه واقعی ما در جای جای زندگی موسپیدان، پدران، پیشکسوتان و گذشتگان ما هستند که با داشتن دنیایی از تجربیات می توانند چراغ راه زندگی ما باشند.

... شاید وقتی دیگر