رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از پیشرفت بیش از 90 درصدی طرح‌های آبخیزداری که از محل صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شده است، خبر داد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، خلیل آقایی امروز و در آخرین روز از هفته منابع طبیعی و آبخیزداری در مراسمی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی در محل این سازمان برگزار شد، طی سخنانی تخصیص بودجه به طرح‌های آبخیزداری را حاصل تلاش و پیگیری وزیر جهاد کشاورزی معرفی کرد و افزود: این تلاش‌ها باعث شد با وجود آنکه وضعیت بودجه خوب نیست اما برای دومین بار با موافقت مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی به طرح‌های آبخیزداری اعتبار تخصیص یابد.
او ادامه داد: طرح‌های اجرا شده آبخیزداری در سال 97 که اعتبار آنها از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است، در بسیاری از عرصه‌ها بالای 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در مردم انس و الفت بی‌نظیری ایجاد کرده است.
به گفته آقایی با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی در بیش از 6 هزار و 84 نقطه اجرایی از 350 شهرستان کشور واقع در 649 حوضه آبخیز، طرح‌هایی اجرا شده است.
او همچنین از وزیر جهاد کشاورزی درخواست کرد که افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان سازمان جنگل‌ها که بدون تمنا زحمت می‌کشند و از منابع طبیعی دفاع می‌کنند، تامین اعتبار شود تا آنها بتوانند در حفاظت از انفال کوشش کنند.
رئیس سازمان جنگل‌ها همچنین درباره مقابله با زمین‌خواری و تصرف اراضی ملی در ایام نوروز عنوان کرد: در ایام نوروز با ایجاد گشت و بازرسی تلاش می‌کنیم از فعالیت کسانی که نیت زمین خواری دارند، جلوگیری شود.
او همچنین درباره دستور وزیر جهاد کشاورزی برای برداشت از درختان شکسته و افتاده گفت: یک طرح بهداشتی در جنگل داریم. بر اساس این طرح، هر جا ضرورت دارد، وارد عمل می‌شویم اما این یک بحث فراگیر نیست. برداشت از جنگل ممنوع است. بخشی از قانون به ما این اجازه را داده است که هر جا کارشناسان به این جمع‌بندی برسند که برای عملیات پرورشی و بهداشتی جنگل، لازم است از درختان شکسته و افتاده برداشت کنیم، وارد عمل شویم. به گفته آقایی مواردی هم بوده که برای برداشت درختان شکسته و افتاده وارد عمل شده‌اند.
او درباره مناسب نبودن سرو برای کاشت در تهران تاکید کرد: ما در داخل شهر معمولا مسئولیت نداریم. مسئولیت داخل محدوده شهر با شهرداری و راه و شهرسازی است. کاشت در عرصه منابع ملی و زون جنگلی و مراتع در حیطه وظایف ماست و داخل شهر مسئولیتی نداریم.
رئیس سازمان جنگل‌ها همچنین درباره کشت پالونیا بیان کرد: پالونیا گونه‌های مختلف دارد. آن تعداد گونه‌هایی که داخل کشور هست، با تایید موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع مشکل ندارد اما به‌ عنوان اینکه از این گونه برای زراعت چوب استفاده کنیم، کارشناسان ما هنوز معتقدند که صنوبر بهترین گونه برای زراعت چوب است.
او به این پرسش که چرا جلوی تخریب و ویلاسازی در گردنه حیران گرفته نمی‌شود، این گونه پاسخ داد: هر جا عرصه ملی باشد، جلوی تخریب گرفته می‌شود. بحث تخریب یک فرآیندی دارد. در جاهای دیگر هم گفته‌ام. در عرصه ملی اعم از جنگل، درختچه‌زار و بیشه‌زار ساخت و ساز مطلقا ممنوع است. هیچ مسئولی در هیچ رده‌ای نمی‌تواند مجوز صادر کند و هر اتفاقی در عرصه ملی می‌افتد، خلاف است و باید برخورد شود. 
او ادامه داد: دوستان ما با تخلفات برخورد می‌کنند. متاسفانه سهل انگاری‌هایی هم بوده است. با تمهیداتی که اندیشیده شده است و با تجهیزاتی که در اختیار ما قرار می‌گیرد، امیدواریم که بتوانیم اقدامات موثری انجام دهیم. در سال 97 تمهیدات ویژه‌ای اندیشیدیم. از نظر ابزاری مجهز شدیم و تلاش می‌کنیم مناطق در روستاها با کمک مردم، تشکل‌ها و جوامع محلی حفظ شود.
به گفته آقایی در گردنه حیران چند روستا وجود دارد که طرح هادی دارند. بخشی از ساخت و سازهای این منطقه در قالب طرح هادی است و بخشی تخلفات است. برای تخلفات پرونده تشکیل شده است. بعضا با برخی برخورد شده است. بخشی هم در دست بررسی است. بنابراین با آن چیزی که عدول از قوانین بوده است، برخورد می‌شود.
در مراسم امروز، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها در محوطه این سازمان به رسم یادبود نهالی غرس کردند. همچنین با حضور وزیر، به صورت ویدئو کنفرانس طرح‌های آبخیزداری 10 استان افتتاح شد. 
همچنین، در این مراسم 31 نفر از نمونه‌های منابع‌طبیعی و آبخیزداری مورد تقدیر قرار گرفتند.