مدیرکل منابع طبیعی لرستان از توزیع 500 هزار اصله نهال رایگان در بین پنج  استان همسایه لرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از ایسنا- شیرزاد نجفی اظهار کرد: دو  میلیون و 100 هزار هکتار وسعت اراضی ملی استان شامل جنگل و مرتع است باید با 80 نیروی حفاظتی مدیریت شود، پایان اسفند کشیک شبانه‌روزی در این اداره کل مستقر و تا 15 فروردین ماه سال آینده حضور دارند.

وی درخصوص کاهش مصرف سوخت هیزمی در مناطق روستایی استان گفت: یکی از اقداماتی که امسال برای جلوگیری از مصرف هیزم و قطع درختان لرستان انجام دادیم، قراردادی سازمان جنگل‌ها با سازمان نیروهای مسلح امضا کرده و 2000 دستگاه آبگرمکن خورشیدی تهیه شده  است که  امسال 400 دستگاه از آن را به طور رایگان تحویل مردم دادیم که هزینه نصب و خرید هر آبگرمکن آن تقریبا 4 میلیون تومان بوده و آنها را رایگاه در اختیار اهالی قرار دادیم.

 

مدیرکل منابع طبیعی لرستان در خصوص پیشگیری از وقوع حریق اظهار کرد: امسال با تدابیری که اندیشیده شده در سال 97 بیش از 100 مورد حریق داشتیم اما آنها را در کمتر از یک دقیقه خاموش کردیم چون دیده‌بان در تمام نقاط بحرانی مستقر کرده بودیم، فقط امسال چهار مورد حریق جدی در سطح استان داشتیم و جزو استان‌های برتر در بحث پیشگیری از آتش‌سوزی جنگل‌ها بودیم.

نجفی اضافه کرد: در بحث ساماندهی و آموزش و ترویج، برنامه‌ریزی کردیم در طی 3 سال بیش از 50 هزار همیار طبیعت را جذب کنیم که تا امروز 35 هزار همیار طبیعت را جذب کردیم و برنامه‌ریزی کردیم برای امسال نیز 10 هزار همیار طبیعت جذب کنیم.

وی به تولید بیش از 2 میلیون اصله نهال در استان اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر در استان پنج نهالستان در بام خرم‌آباد، پلدختر، پارک جنگلی شوراب، زاغه و بروجرد داریم که سالیانه بیش از 2 میلیون اصله نهال در بین مردم و ارگان‌ها توزیع می‌کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی لرستان با بیان اینکه برای اولین بار توانستیم نهالستان گرمسیری پلدختر را با ظرفیت 200 هزار اصله نهال احداث کنیم، بیان کرد: امسال 500 اصله نهال بطور رایگان در بین 5 استان همسایه  لرستان توزیع کردیم.