مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان با اشاره به نقش مهم جنگل در فیلتر کردن گردوغبار هوا گفت: جنگل های حرا در استان هرمزگان ۲۱هزار هکتار از اراضی جزرو مدی را در برگرفته اند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، امید ذاکری با گرامیداشت آغاز بهار طبیعت و روز جهانی جنگل در گفت و گو با  خبرنگار ما  از وجود  یک میلیون و صد هزار هکتار جنگل طبیعی در هرمزگان خبرداد که با سه نوع رویش در سطح استان پراکنش دارد.
وی افزود: منحصربفردترین رویش جنگلی در هرمزگان، جنگل های مانگرو و یا همان جنگل های حرا است که با وسعت حدود ۲۱ هزار هکتار در اراضی جذر و مدی سواحل نیلگون خلیج فارس و دریای عمان رویش دارند. 
ذاکری گفت: جنگل های مانگروی هرمزگان دارای دوگونه حرا و چندل است که گونه چندل تنها گونه درختی زنده زای ایران می باشد. بذر در گونه چندل رشد خود را ادامه داده و پس از تولید ریشه و ایجاد نونهال از پایه مادری جدا و زندگی خود را ادامه می دهد.
مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان تاکید کرد: جنگل های مانگرو با گرفتن انرژی امواج نقش زیادی در حفاظت از سواحل داشته، و آلودگی حاصل از عبور و مرور شناورها را به میزان زیادی کاهش میدهد. این جنگلها بعلت رویشگاه های منحصر به فرد که حداقل نیمی از شبانه روز در زمان مد دریا بصورت شناور مشاهده میگرد دارای جذابیت زیادی برای طبیعت گردان و گردشگران است.
ذاکری گفت: بیش از ۸۰۱ هزار هکتار از جنگل های استان نیز در دشت های مشرف به سواحل استان قرار دارد  که گونه های غالب آن  انواع آکاسیا، کهور، کنار و چوچ  است که نقش زیادی در کاهش شدت سیلاب های مخرب و فیلتر کردن گرد و غبارهای هوا دارد.
به گفته ذاکری هر هکتار جنگل تا ۶۸ تن گرد و غبار را در خود رسوب می دهد، ضمن اینکه میزان نفوذ آب در خاک جنگل، چهل برابر خاک های غیر جنگلی است.
مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان تاکید کرد: تاکنون در هرمزگان برای احیا و توسعه جنگل های مانگرو بیش از ۹ میلیون اصله نهال حرا و چندل تولید و با مشارکت جوامع محلی ساکن در مجاورت این جنگل ها، غرس شده است، ضمن اینکه در جنگل های دشت های ساحلی نیز تاکنون بیش از ۴۵ هزار هکتار جنگل دست کاشت ایجاد گردیده است.
این مقام مسئول گفت: با توجه به اهمیت و اثرات شایان توجه جنگل ها در استمرار حیات در روی کره خاکی،حفاظت از جنگل ها بسیار ضروری است و حساسیت خوبی که در حفاظت از طبیعت و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی در میان مردم و مسئولین  استان و سازمان های مردم نهاد وجود دارد خدا را شکر تاکنون بخوبی از جنگل های استان محافظت شده است.