سرپرست معاونت حفاظت و اموراراضي سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداري كشور در نوشهر گفت: تاكنون حدود دو میلیون اصله نهال شمشاد در شمال كشور توليد شد . 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- بهمن افراسيابي افزود: اين تعداد نهال ها با قلمه گيري، بذركاري و انتقال نهال هاي طبيعي به گلدان در گلستان، گيلان، ‌ساري و نوشهر تهيه شد كه هم اكنون در نهالستان ها نگهداري مي شود . 

وي با اشاره اين كه بيماري "بلايت" و آفت "شب پره" باعث نابودي بخشي از شمشادزارهاي شمال كشور شده است، افزود: بيماري بلايت از سال 1390 و آفت شب پره از سال 1395 رويشگاه هاي اين گونه با ارزش جنگل هاي هيركاني را آلوده و خسارت هاي زيادي را تحميل كرد.

افراسيابي افزود: ما تقريبا انچه برعليه اين بيماري و افت انجام داديم بيشتر براي مقابله با شب پره از طريق محلول پاشي بوده است كه كرارا در مناطق الوده انجام شد . 

وی پس از بازديد از مناطق آلوده شمشاد در منطقه گلندرود رويان و پارك جنگلي سي سنگان افزود: در مناطقي كه آلوده شده است برخي درختان ظاهري  خشك دارند و  در بعضي جاها نيز درختان شمشاد در حال جوانه زدن هستند.

 

افراسيابي با اعلام اينكه با دستور معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور دو كارگروه تخصصي در ستاد و استان ها تشكيل شد، ادامه داد: در اين كارگروه برنامه جامعي براي نجات شمشاد تدوين شد كه به غير از قلمه گيري، توليد نهال، محلول پاشي، عمليات بهداشتي و پايش بخشي از اين برنامه است كه به تدريج در حال انجام است .

سرپرست معاونت حفاظت و اموراراضي سازمان جنگلها كه به مظور بررسي روند اجرايي برنامه ها از  محل توليد نهال هاي شمشاد در نهالستان شهر پشت اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري نوشهر بازديد كرد، تصريح كرد: اين نهال ها تا زماني كه هيچ بيماري و آفتي در سطح رويشگاه هاي شمشاد ديده نشود در اين نهالستان ها باقي مي ماند و ما تمام سعي خود را براي نجات اين گونه ارزشمند بكار بستيم .

افراسيابي ادامه داد: براي اجراي تدريجي برنامه جامع مشكل اعتباري نداريم و با زمان بندي و اولويت بندي از انقراض شمشاد جلوگيري خواهيم كرد .

معاون امور جنگل سازمان جنگلها، ‌مراتع و آبخيزداري كشور نيز در جلسه كارگروه تخصصي گفت: تا پايان سالجاري پنج ميليون اصله نهال شمشاد در شمال كشور توليد خواهيم كرد .

عباسعلي نوبخت افزود : گونه شمشاد به عنوان يكي از سرمايه هاي ملي ماست كه وظيفه داريم آن را حفظ نماييم .

وی ادامه داد: برخي از درختان شمشاد خشك شده اند كه به دو بخش تقسيم مي شوند، برخي كاملا خشك شده اند و برخي ديگر ظاهري خشك دارند اما ممكن است زنده باشند و يا ريشه هايشان زنده باشد .

سرپرست اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان مازندران- نوشهر نيز گفت: بنا داريم امسال يك ميليون اصله نهال شمشاد با روشهاي قلمه گيري-انتقال نهال هاي طبيعي به گلدان (بازكاشت ) و بذركاري توليد كنيم . 

عبدالرضا سنگاري افزود: هم اكنون حدود هشت هزار و 500 هكتار از شمشادستانهاي غرب مازندران آلوده به بيماري بلايت و آفت شب پره شمشاد مي باشد كه با محلول پاشي و نصب تله هاي فرموني در حال مبارزه با اين آفت هستيم .