معاون فنی منابع طبیعی استان:باید این گیاهان از سفره مردم برداشته شود و از این گونه گیاهان مرتعی به عنوان غذا استفاده نشود، استفاده دارویی از این گیاهان بسیار کمتر است اما ما باید در این خصوص بحث کاشت گیاهان دارویی را داشته باشیم و دربحث استفاده از گیاهان دارویی استفاده اصولی را رعایت کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پوشش گیاهی ودرختی سبب حفاظت از زیست کره و ادامه زندگی در روی کره زمین می شود اما تخریب و از بین رفتن این گونه های گیاهی سبب می شود تا مخاطرات طبیعی فراوانی را به همراه داشته باشد و نسل های آینده نیز نتوانند از این طبیعت زیبا بهره مند شوند.

  معاون فنی اداره کل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد درگفتگو با پایگاه خبری تحلیلی درخصوص حفظ و حراست از محیط زیست و تخریب منابع طبیعی بیان کرد: با توجه به همه اتفاقاتی که در روزهای اخیر در کشور افتاده است به مردم توصیه می کنیم از محیط زیست حفاظت کنند یکی از دلایل سیل در استان های خوزستان و لرستان این است که پوشش گیاهی تحت تأثیر قرار گرفته است.

گودرز باقری بیان کرد: به علت تخریب هایی که در بالادست حوزه ها اتفاق افتاده است از جمله قطع جنگل و گونه های جنگلی و ریشه کن سازی گیاهان مرتعی و بوته کنی، سبب تند شدن آب های سطحی شده که باعث ایجاد سیلاب در استان های کشور شد.

 باقری اظهار کرد: ازعوامل دیگر تخریب طبیعت گرم شدن هوا، افزایش درجه حرارت، افزایش ریزگرد ها و آلاینده های شیمیایی است که ناشی از دود ماشین آلات و دود کارخانجات صنعتی است که گیاهان می توانند این ریزگردها را جذب کنند و اثرات آن ها را کاهش دهند.

 

 وی افزود:  ریشه کن سازی گیاهان و تخریب منابع طبیعی و جنگلی باعث افزایش آلاینده ها می شود.

 معاون فنی منابع طبیعی استان گفت: باید فرهنگ سازی در سفره مردم ایجاد شود باید این گیاهان از سفره مردم برداشته شود و از این گونه گیاهان مرتعی به عنوان غذا استفاده نشود، استفاده دارویی از این گیاهان بسیار کمتر است اما ما باید در این خصوص بحث کاشت گیاهان دارویی را داشته باشیم و دربحث استفاده از گیاهان دارویی استفاده اصولی را رعایت کنیم.

 گودرز باقری بیان کرد: در بحث گیاهان دارویی نیز باید این امر ابتدا احیا شده و سپس مورد بهره برداری واقع شود، استفاده از گیاهان به عنوان غذا روز به روز به طبیعت بیشتر آسیب می رساند و این گونه ها سال به سال در معرض خطر انقراض هستندکه باعث از بین رفتن آن ها می شود.

 باقری اظهار کرد: مردم بدانند و به توصیه های ما گوش دهند این گیاهان استفاده غذایی برای انسان ندارند و بیشتر برای دام مورد استفاده قرار می گیرد، برخی از گونه ها واقعا سمی هستند گونه های چتریان که بیلهر نیز یکی از این گونه ها است، اصولا گونه های سمی محسوب می شوند و به علت داشتن ترکیبات آمونیاکی برای سیستم گوارشی خطر ساز هستند و به مرور زمان بسیار آسیب زننده هستند.

 وی در پایان افزود: ما بارها به مردم توصیه کرده ایم که از این گونه های خطرناک استفاده نکنند اما متأسفانه مردم فکر می کنند ما برای حفظ گونه های گیاهی این توصیه ها را می کنیم، از مردم انتظار داریم که این گیاهان را از غذاهای خود حذف کنند و به طبیعت احترام بگذارند و به جای آنکه بوته ای را بکنند درخت و گونه ای را بکارند چون ارزش زیست محیطی آن برای مردم و بقاءنسل ها با ارزش تر از ارزش غذایی آن است.