فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: یک هزار و 482 هکتار از اراضی ملی استان مرکزی از دست متصرفان خارج و به بیت المال بازگردانده شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- سرهنگ منصور بهزادنیا افزود: این اراضی در قالب 194 فقره پرونده در راستای حفاظت و حراست از اراضی ملی و اجرای احکام قضایی سال گذشته از دست متجاوزان خارج و به بیت المال بازگردانده شد.

سرهنگ بهزادنیا افزود: بیشترین رفع تصرف اراضی ملی به ترتیب در شهرستان زرندیه با 660 هکتار، فراهان 204 هکتار و ساوه با 160 هکتار انجام شده است.

وی گفت: تصرف اراضی ملی این استان به صورت شخم و ایجاد شیار در اراضی ملی انجام شده بود که با شکایت و پیگیری به موقع نیروهای اداره کل منابع طبیعی استان و با حکم مراجع قضایی از دست متصرفان خارج شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: 142 فقره پرونده به مساحت یک هزار و 371 هکتار نیز برای جلوگیری از تصرف اراضی طبیعی استان علیه متجاوزان در این مدت تشکیل شده است.

سرهنگ بهزاد نیا در ادامه از اخراج 39 هزار و 403 راس دام غیر مجاز در قالب 111 فقره پرونده سال گذشته از مراتع استان مرکزی خبرداد و گفت: تعداد این دام ها در مقایسه با سال قبل از آن بیش از 2 برابر افزایش یافته است.

وی خاطر نشان کرد: 17 هزار و 350 راس دام غیر مجاز در قالب 52 فقره پرونده سال 96 با تلاش نیروهای یگان حفاظت از مراتع این استان اخراج شدند.

سرهنگ بهزادنیا گفت: شهرستان اراک با اخراج 14 هزار و 568 راس دام غیر مجاز، ساوه با 10 هزار و 605 راس و زرندیه پنج هزار و 695 راس به ترتیب بیشترین میزان اخراج چرای غیر مجاز دام را در سال گذشته داشتند.

استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و 82 صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.