با حضور معاون امور عمرانی استانداری کرمان عملیات اجرایی پروژه آبخیزداری بندمملکت آغاز شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، سید مصطفی آیت الهی موسوی در حاشیه آیین آغاز احداث سیل بند حوضه آبخیز بند مملکت گفت: در راستای کاهش خطرات سیل برای شهر کرمان اجرای این پروژه آغاز گردید.

وی به اهداف اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: تلاش این است بخشی از آب حاصل از باران که از ارتفاعات بالادست به سمت کرمان جاری می شوند را مهار کنیم.

معاون امور عمرانی استانداری کرمان با بیان این که نگرانی ها از بابت سیل که از شرق کرمان را تهدید می کرد با احداث این سیل بند برطرف می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه شرق شهر کرمان در برابر سیل محافظ ندارد که درصددیم با این سیل بند در کوتاه ترین زمان ممکن مشکل را رفع کنیم. مطالعاتی در این خصوص در سال 94 انجام شده است؛ این مطالعات بخشی از نگرانی های ما در خصوص سیل را برطرف می کند. 

در ادامه مهدی رجبی زاده، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت: آب حاصل از سیل در این سیل بندها مهار و پس از کاهش شدت و رسوبات آنها به سازه های پایین دست منتقل و در نهایت از طریق کانال به اطراف کرمان هدایت می‌شود تا نگرانی ها در خصوص سیل برطرف شود.

رجبی زاده گفت: نگرانی‌ها از بابت سیل، که شرق شهر کرمان را تهدید می کند، با احداث این سیل بند برطرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، به عنوان مجری این طرح و پروژه، مطالعات مربوطه به آن را از سال 94 انجام داده است، گفت: 7 بند سنگ سیمانی برای حوضه آبخیز بند مملکت پیش بینی گردیده است، که مساحت حوزه آن بیش از 43 هزار هکتار است و این 7 بند باید در کوتاه ترین زمان ممکن احداث شوند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، با بیان این موضوع، که برای حوضه بند مملکت 13 بند خاکی نیز در نظر گرفته شده و بایستی ظرف 3 تا 4 ماه آینده احداثشان پایان یابد.

وی، سایت پخش سیلاب و 4 هلالی را نیز از قسمت‌های دیگر این پروژه دانست و عنوان کرد: در مجموع طرح ایمنی حوضه آبخیز بند مملکت در برابر سیل ظرف 4 تا 6 ماه اجرا خواهد شد و ما به دنبال کاهش این زمان هستیم.

رجبی زاده با اشاره به آغاز عملیات اجرایی سیل بند چشمه امام رضا با مساحت 4 هزار و 300 هکتار در زیر حوضه بند مملکت افزود: آب حاصل از این سیل به سمت رودخانه ماهانی در غرب هدایت و از شهر خارج می گردد.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای ایمن‌سازی حوضه آبخیز بند مملکت به جز شهر کرمان و سرآسیاب، 18 پارچه آبادی دیگر نیز در برابر سیل مصون می شوند.