محمدرضا ملکشاهی راد نمانیده مردم خرم آباد و چگینی در دیدار با مهندس خلیل آقایی رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: اگر به آبخیزداری توجه بیشتری  می شد در سیل اخیر با این مشکلات روبرو نبودیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، نماینده مردم خرم آباد و عضو کمیسیون عمران مجلس به تخریب و تصرف حریم رودخانه‌ها اشاره کرد و افزود: عدم لایروبی و ساخت و سازهای بی حد و حصر در حریم رودخانه‌ها و عدم وجود مهندسی رودخانه از عوامل مهم بروز خسارات سیل در لرستان و خوزستان بوده است.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با مهم خواندن اقدامات آبخیزداری و این که این دانش باید در همه حوزه‌های سیل‌خیز و بحرانی کشور اجرایی شود خاطرنشان کرد: اگر به آبخیزداری و آبخوان‌داری اهمیت داده می‌شد امروز شاهد سیل در لرستان و خوزستان نبودیم.

*در هر نقطه از کشور اقدامات آبخیزداری اجرا شد خسارت سیل پایین بوده است

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در دیدار نماینده مردم خرم آباد و چگینی گفت: در هر نقطه از کشور اقدامات آبخیزداری اجرا شده است خسارت سیل در آنجا وجود نداشته یا بسیار پایین بوده است.

مهندس آقایی گفت: آبخیزداری دانشی است که در همه کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته پذیرفته شده است و اجرایی می‌شود و ایران نیز به خاطر قرار گرفتن در کمربند خشک و نیمه خشک از این دانش بهره‌مند است.

وی گفت: منابع طبیعی در سال گذشته در بیش از 6 هزار نقطه کشور پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری را اجرا کرده است و در سال جاری دامنه آن به 10 هزار نقطه کشور افزایش خواهد یافت.

مهندس آقایی در ادامه به عنایات ویژه مقام معظم رهبری به موضوع آبخیزداری و حفظ پوشش گیاهی اشاره کرد و گفت: با عنایات رهبر معظم انقلاب، دولت و مجلس  سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی 700 میلیارد تومان و در سال جاری 1500 میلیارد تومان اعتبار به اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری اختصاص داده شده است. 

***

شایان ذکر است علاوه بر این مهندس آقایی روز گذشته در دیداری دیگر با ولی داداشی نماینده مردم آستارا ضمن تاکید بر حفظ منابع طبیعی و بویژه جنگل‌ها و مراتع، طرفین خواستار اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در نواحی سیل‌خیز شد ه اند. 

نماینده شهرستان آستارا در این دیدار صراحتاً اعلام کرد: گزارش های میدانی از حوضه‌های آبخیز استان گیلان که عملیات آبخیزداری در آن اجرا شده  است حاکی از مهار سیل و رضایتمندی آبخیزنشینان و حتی کشاورزان پایین دست حوضه ها دارد.

این نماینده مجلس همچنین گفت: عملیات آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز گیلان که مستعد وقوع سیلاب بود در حال اجراست.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور همواره بر اهمیت تقویت تعاملات و ارتباطات با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با هدف همفکری و استفاده از ظرفیت‌های موجود دستگاه قانونگذار را ضروری دانسته و تعامل با دستگاه‌های اجرایی، قانون‌گذاری و قضایی را راهبرد این سازمان می‌داند.