مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نخستین جلسه برگزاری جشنواره ملی روز جنگلبان، نقطه قوت این جشنواره را برگزاری آن توسط یک سازمان مردم‌نهاد و غیر دولتی برشمرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مهندس عباس سمیعی روز سه‌شنبه یکی از دغدغه های مهم رییس سازمان جنگل‌ها را حمایت از جنگلبانان دانست و خاطر نشان کرد: این قشز زحمتکش در سخت‌ترین شرایط از کیان منابع طبیعی دفاع کرده و در حفاظت از جنگل ها و مراتع علیرغم خطراتی که آنان را تهدید می‌کند از هیچ تلاشی فروگذار نکرده اند.

سمیعی در این نشست اظهار امیدواری کرد که جشنواره روز جنگلبان در خور و شایسته نام جنگلبان برگزار شده و جنبه مردمی آن پر رنگ‌تر شود.

*شناساندن نام جنگلبان در نزد افکار عمومی

در این نشست سعید طهماسبیان مدیر عامل تشکل جمعیت حامیان زمین که در سال‌های 1396 و 1397 دو دوره جشنواره روز جنگلبان را برگزار کرده است هدف از برگزاری این جشنواره را در وهله نخست شناخته شدن نام جنگلبان در نزد افکار عمومی و سپس ایجاد انگیزه برای این قشر زحمتکش دانست.

طهماسبیان یادآور شد: در سال گذشته و در جشنواره جنگلبان، صندوق توتک با مشارکت و همکاری بانک ایران زمین رونمایی شد که هدف از تشکیل این صندوق ارائه خدماتی از قبیل آموزش و توان‌افزایی جنگلبانان بود.  

*برگزاری جشنواره جنگلبان توسط یک سازمان مردم نهاد، ارزش است

همچنین در این نشست وحید جعفریان مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی سازمان جنگل ها گفت: برگزاری جشنواره جنگلبان این نکته را یادآور می شود که اقدامات منابع طبیعی نباید تنها در هفته منابع طبیعی مورد توجه قرار گیرد و یکی از سیاست‌های سازمان جنگل ها این است که فرهنگ سازی و حفاظت از منابع طبیعی باید به صورت مستمر اطلاع رسانی شود.  

این مسئول آموزش و ترویج سازمان جنگل ها در ادامه برگزاری جشنواره جنگلبان توسط سازمان مردم نهاد را یک ارزش قلمداد کرد.

* کارجنگلبان قابل تقدیر است 

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور نیز در نخستین جلسه برگزاری جشنواره روز جنگلبان با تاکید بر برگزاری باشکوه این روز تصریح کرد: جنگلبانی که با حداقل حقوق از جنگل و مرتع صیانت می‌کند کارش قابل تقدیر است.

سرهنگ علی عباس‌نژاد از مسئول نهاد مردمی حامیان زمین خواست زبان گویای جنگلبان باشند و درباره مشکلات جنگلبانان و درخواست های آنان از یگان مطالبه‌گری نمایند.

وی حفاظت از منابع طبیعی بویژه جنگل ها و مراتع را از وظایف و اولویت‌های مهم سازمان برشمرد و اظهار داشت: سازمان جنگل‌ها هیچ جنگلبانی را اخراج نمی‌کند بلکه شرکت های جدید حفاظتی کار صیانت از منابع طبیعی را بر عهده خواهند داشت و جنگلبانان در قالب این شرکت ها به امر حفاظت از جنگل می‌پردازند.

بر اساس این گزارش، ۳۱ جولای ۲۰۰۷ میلادی توسط اتحادیه بین‌المللی IRF برای گرامیداشت جنگلبانان نام‌گذاری شده است و در کشورمان ایران نیز سومین دوره روز ملی جنگلبان در روز نهم مردادماه برای پاسداشت مقام جنگلبان در تهران برگزار خواهد شد که اطلاعات تکمیلی آن به نظر مخاطبان خواهد رسید.

شایان ذکر است در نشست برگزاری روز ملی جنگلبان یاد مرحوم مهندس شادروان محمدرضا گنجی به خاطر عضویت و نقش ارزشمند و فعال ایشان در کمیته برنامه ریزی جشنواره در دو سال گذشته گرامی داشته شد.