رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: تمرکز اصلی ما در سال جاری در حوزه مدیریت پایدار جنگل‌های زاگرس است که برای حفظ، احیاء و توسعه این جنگل‌ها 600 میلیارد تومان هزینه می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مهندس خلیل آقایی صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه "مدیریت بوم‌سازگان زاگرس که دکتر غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت، نجات جنگل‌های زاگرس و جلوگیری از خشکیدگی درختان جنگلی را جزء دغدغه های مهم سازمان جنگل‌ها برشمرد و افزود: بر اساس ارزیابی و جمع‌بندی‌های صورت گرفته علت اصلی خشکیدگی درختان زاگرس عدم وجود رطوبت، اجرا نشدن فعالیت‌های آبخیزداری و کم آبی بوده است.

آقایی گفت: مشکلاتی که امروز دامنگیر جنگل های زاگرس شده است باید همه جامعه از آن مطلع باشند و ما وظیفه داریم برای حل مشکل خشکیدگی این اکوسیستم، دامنه آن را از سطح سازمان به سطح کشور بکشانیم.

وی تصریح کرد: ما معتقدیم و اجبار داریم که مثل جنگل‌های هیرکانی یک برنامه درازمدت برای جنگل های خارج از شمال تدوین کنیم زیرا زاگرس با تولید بیش از 40 درصد آب کشور از شریان‌های حیاتی این مملکت است.

مهندس آقایی خاطرنشان کرد: برای نجات بلوط‌های زاگرس کارگروه های تخصصی تشکیل شده است و این کارگروه 17 لایه اطلاعاتی و زیربنایی از 6 میلیون هکتار جنگل زاگرس که در 30 میلیون هکتار عرصه پراکندگی دارد را بررسی می‌کنند تا میزان آسیب‌پذیری و میزان تاج پوشش آن تعیین شود.

مسئول اول منابع طبیعی کشور در ادامه به دستورالعمل ابلاغی سازمان جنگل ها برای مديريت بوم سازگان جنگلي زاگرس اشاره کرد و افزود: به ادارات کل منابع طبیعی استان های حاشیه جنگل های زاگرس تاکید شده با اقدامات مدیریتی و حفاظتی برای کنترل پدیده خشکیدگی، سیاست‌های اجرایی مدیریت بوم‌سازگان این جنگل ها را همگام اجرایی نمایند.

رییس سازمان جنگل ها در خاتمه از برپایی همایش جنگل های زاگرس در یکی از استان های زاگرس نشین کشور خبر داد و گفت: در این همایش برای نجات زاگرس از حضور وزیر جهاد کشاورزی، نمایندگان مردم این حوزه و روسای جهاد کشاورزی استان های مربوطه بهره خواهیم گرفت.

* منابع طبیعی در کنار برنامه‌های مدون، پیوست فرهنگی داشته باشد

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی که خود نیز نماینده مردم زاگرس‌نشین است از حضور خود در این نشست ابراز خشنودی کرد و گفت: گزارشات و برنامه‌هایی که سازمان جنگل‌ها برای مجلس ارسال کرده است بسیار واضح و روشن بود و استراتژی‌های تدوین شده در تصمیم‌گیری‌ها و اختصاص بودجه به بخش منابع طبیعی و آبخیزداری را برای مجلس بسیار آسان کرده است.

غلامرضا تاجگردون به اهمیت طرح تنفس در جنگل های شمال اشاره کرد و گفت: هم جنگل‌های هیرکانی و هم جنگل‌های زاگرس برای نسل‌های آاینده مهم است اما باید مدل نگهداشت و حفظ این جنگل‌ها تغییر نماید.

 این نماینده مجلس خواستار بازنگری در روش های حفاظتی از جنگل ها شد و افزود: این که برای عرصه‌های جنگلی یک شهرستان یک یا دو نفر نیروی حفاظتی وجود داشته باشد کفایت نمی‌کند البته شاید تعداد زیادتری هم نیروی حفاظتی مستقر کنیم نتوانیم نتیجه لازم را بگیریم چون لازمه حفاظت درست از منابع طبیعی نیازمند مشارکت مردم است.

تاجگردون همچنین تاکید کرد: منابع طبیعی در کنار برنامه‌های مدون یک پیوست فرهنگی داشته باشد و طرح‌ها و پروژه‌های موفق منابع‌طبیعی را مستندسازی کرده و به افکار عمومی اطلاع رسانی نماید.

وی اشاره کرد: برای بازدید از پروژه گازکشی به یکی از روستاهای زاگرس‌نشین رفته است و علیرغم برخورداری روستاییان از نعمت گاز باز شاهد قطع درخت و زغال گیری توسط یکی از خانواده‌های روستایی بوده که البته این کار نیازمند ترویج و فرهنگ‌سازی است. 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدل‌های موفق منابع طبیعی باید مستندسازی و ترویج شود به اثرگذاری اقدامات آبخیزداری در شهرستان باشت اشاره کرد که تلفیق فعالیت‌های مشترک آبخیزداری و حوزه آب هم موجب کاهش خسارت سیل و هم سبب ذخیره آب در خاک شده است.  

وی گفت: مردمان زاگرس‌نشین دیگر به جنگل نگاه معیشتی ندارند بلکه دیدگاه‌شان امروز به جنگل یک نگاه حیاتی است و به شدت آماده هستند برای ذخیره و حفاظت از داشته های خود ورود نمایند.

غلامرضا تاجگردون در خاتمه موضوع منابع طبیعی و حفظ پوشش گیاهی را از برنامه‌های اولویت‌دار کشور دانست که رهبر معظم انقلاب، دولت و مجلس نیز اعتقاد راسخ دارند که باید برای آن فکری اساسی صورت گیرد.

* بر اساس این گزارش در این نشست عادل جلیلی رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع، خسرو شهبازی معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان، رضا احمدی مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام، فریبرز غیبی رییس مرکز جنگل های خارج از شمال، رضا بیانی مدیر کل دفتر مهندسی و مطالعات و وحید جعفریان مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت مردمی سازمان جنگل‌ها در گزارش و سخنانی کوتاه به ارزیابی کمی و کیفی بوم سازگان جنگل های زاگرس پرداختند.