فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در بحث حریق در عرصه‌های منابع‌طبیعی بین همه سازمان‌ها اجماع نظر وجود دارد و اگر در هر نقطه ای از طبیعت حریق رخ دهد و با اطلاع به اینکه آن عرصه تحت نظارت و یا حفاظت سازمانی دیگر است، یگان حفاظت منابع طبیعی نسبت به اطفای آن اقدام فوری خواهد داشت.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، سرهنگ علی عباس نژاد روز دوشنبه در این باره خاطر نشان ساخت: با توجه به گرم شدن هوا و احتمال وقوع حریق در عرصه های جنگلی و مرتعی، بخشنامه‌ ای ۱۳بندی از سوی یگان تهیه و به زودی به ادارات کل منابع طبیعی استان ها ابلاغ می شود. 

عباس نژاد گفت: برای صیانت از جنگل ها و مراتع به ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها توصیه شده است حتی المقدور در حاشیه جنگل‌ها از وسایل و اشیایی که قادرند زمینه ایجاد آتش سوزی را فراهم کنند، جمع آوری نمایند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها در ادامه بیان کرد: در سال ۹۷ با همراهی مردم و همکاری سازمان‌های مختلف اطفاء حریق چه به لحاظ سطح و چه از نظر تعداد به ۵۰ درصد کاهش یافته است.

*در سال گذشته از طریق 1504 حدود ۴۰ هزار اطلاعات مردمی دریافت شده است

سرهنگ علی عباس نژاد در ادامه درباره شیوه گزارش‌دهی مردم به یگان حفاظت درباره بروز حادثه در جنگل ها و مراتع گفت: مردم می‌توانند گزارشات خود را به سامانه ۱۵۰۴ اعلام کنند. 

وی یادآور شد: در سال گذشته از طریق تماس ۱۵۰۴ حدود ۴۰ هزار اطلاعات مردمی دریافت شده که از این تعداد بیش از ۶۰ درصد اطلاعات درست بوده است.

این مسئول یگان حفاظت منابع طبیعی کشور در ادامه تصریح کرد: حفظ عرصه های منابع طبیعی وظیفه شرعی و قانونی ماست و اگر کسی آتش سوزی عمدی در منابع طبیعی ایجاد کند، برای وی پرونده تشکیل شده و برخورد شدید قضایی صورت می‌گیرد.