مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با اشاره به هجوم ملخ ها در دو ماه گذشته اذعان داشت: اوضاع تحت کنترل است اما حجم کار زیاد است و تنها نگرانی ما تخم گذاری ملخ ها می باشد که اگر تمام کانون‌ها به طور کامل در چند مرحله سمپاشی نشود اوضاع از کنترل خارج می شود.

غلامرضا منتظری در گفتگو با خبرنگار پیام طبیعت  بیشترین خسارت را در شهرستان‌های دشتستان، دیلم و گناوه عنوان کرد و افزود: نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان ضمن پایش و ردیابی گسترده در کار سمپاشی با مجموعه جهاد کشاورزی همکاری می کنند.

وی از اقدامات لازم برای پیشگیری از وقوع شرایط بحرانی حمله ملخ ها خبر داد و گفت: ضمن اطلاع رسانی گسترده به مرتعداران و دامداران از ورود آنها به مناطق سمپاشی شده به مدت ۱۵ روز جلوگیری می شود.

وی افزود: اطلاع رسانی در این زمینه به مردم و خصوصاً مرتعداران و کشاورزان یک امر ضروری است.

 

مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر با بیان اینکه بیشترین تهدید در گونه های مرتعی بوده عنوان کرد: گونه های مرتعی مانند قیج، افدرا، تاج خروس و در گونه های جنگلی کنار، کهور پاکستانی و آکاسیا در معرض هجوم ملخ ها قرار گرفته است.

منتظری گفت: در حال حاضر ۳۰ اکیپ سمپاشی در استان بوشهر مشغول فعالیت هستند.

وی با اشاره به سمپاشی زمینی و هوایی در نقاط مختلف استان خاطرنشان کرد: در بهمن ماه سال گذشته تا اواخر فروردین موج اول مبارزه با ملخ های صحرایی با سمپاشی حدود ۲۱۰۰ هکتار در کل استان انجام شده است. 

این مقام مسئول در ادامه افزود: مرحله دوم مبارزه با ملخ ها در سه هفته اخیر آغاز شده و ۲۰۵۰۰ هکتار از کانون‌های تجمع ملخ که عمدتاً مراتع استان را شامل می‌شوند، سمپاشی شده است. 

منتظری گفت: تمامی امکانات منابع طبیعی استان بوشهر اعم از خودرو، تراکتور و نیروی انسانی بسیج شده اند و در اختیار مجموعه جهاد کشاورزی استان قرار گرفته تا به مزارع و مراتع خسارت وارد نشود.

گفتنی است ملخ های صحرایی که از مضرترین انواع ملخ ها هستند، میهمان ناخوانده استان های چون، فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان، خوزستان، سیستان و بلوچستان شده‌اند.