مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: تا پایان فروردین ماه بیش از ۶۲ میلیون و ۱۰۰ متر مکعب در سازه‌های آبخیزداری استان آبگیری صورت گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها به نقل از خبرگزاری تسنیم، علیرضا نصرآبادی در نشست خبری اظهار داشت: سال گذشته 16 میلیارد تومان بودجه از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی داشته‌ایم که حرکت بی سابقه‌ای بوده است.
وی افزود: در جریان سیلاب‌ها و باران‌های شدیدی که در استان اتفاق افتاد عملکرد خوبی از مهار روان آب‌ها و سیلاب‌ها داشته‌ایم که در این راستا تا پایان فروردین ماه بیش از 62 میلیون و 100 متر مکعب در همه سازه‌های آبخیزداری استان آبگیری صورت گرفته است در حالی که این رقم در سال گذشته 46 میلیون متر مکعب بوده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه از محل صندوق توسعه ملی 150 میلیون یورو برای طرح‌های آبخیزداری کشور در نظر گرفته شده است بیان کرد: 100 میلیون یورو نیز به منظور مبارزه با پدیده گرد و غبار درنظر گرفته شده است.
نصرآبادی با بیان اینکه در این راستا تا سقفی که خراسان جنوبی امکان اجرا داشته باشد از صندوق توسعه ملی کمک خواهد شد تصریح کرد: خوشبختانه با عملکرد خوبی که سال گذشته از استان صورت گرفت تا سقف 60 میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های آبخیزداری به استان پرداخت می‌شود.
وی گفت: این رقم اعتباری برابر است با کل اعتبارات مصوبی که از تشکیل استان داده شده است و امید است بتوانیم اقدامات ارزشمندی را در سطح استان انجام دهیم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی یادآور شد: در حوزه بیابان نیز 15 میلیارد تومان در بحث طرح‌های مقابله با بیابان زدایی در سطح استان خواهیم داشت.
نصرآبادی اظهار داشت: در حوزه گیاهان دارویی اقدامات ارزشمندی انجام شده است و سیاست‌های را از سال گذشته با مشارکت جهاد کشاورزی مبنی بر بازداری از زراعی کردن داشته‌ایم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: در بحث گیاهان دارویی وضعیت خوبی داریم که می‌طلبد پیمانکارانی که که برنده مزایده می‌شوند متناسب با پروانه و قرارداد برداشت داشته باشند.
نصرآبادی گیاهان دارویی را برای اقتصاد استان مفید دانست و بیان کرد: از سال 96 اقدامات مشارکتی با نهادهایی اعم از آستان قدس رضوی، قرارگاه شهید ناصری سپاه و بسیج سازندگی داشته‌ایم که در این راستا اولویت با رفع مشکلات مناطق مرزی محروم است.
وی مساحت رویشگاه‌های آنغوزه در استان را 100 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: قطب اصلی ما در برداشت آنغوزه در خراسان جنوبی شهرستان‌های طبس و بشرویه است که ارزش افزوده بالایی دارند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: عرصه‌های آبخیزداری در خراسان جنوبی 7.5 میلیون هکتار است که یک میلیون و 250 هزار هکتار مطالعه صورت گرفته است و 500 هزار هکتار اجرا شده است.