عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش برای تخصیص کامل اعتبارات آبخیزداری در نظر گرفته شده و نیز افزایش اعتبارات از اولویت های کمیسیون جهادکشاورزی مجلس شورای اسلامی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- علی ابراهیمی مساحت حوزه آبخیزداری کشور را قریب به 125 میلیون هکتار اعلام کرد و افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری مانع فرسایش خاک شده و ضمن حفظ منابع آبی، افزایش و تقویت آب‌های زیرزمینی را در پی خواهد داشت و به جلوگیری از سیلاب کمک شایانی خواهد کرد.

نماینده مردم شازند در خانه ملت به اختصاص منابع اعتباری به منظور اجرای طرح های آبخیزداری اشاره کرد و گفت: با اذن رهبر معظم انقلاب از منابع مالی صندوق توسعه در بودجه سال 1398 اعتبار قابل توجهی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری منظور شده است و گزارشات رسیده حاکی از اجرای مطلوب این طرح‌ها بوده و پیشرفت قابل قبولی نیز داشته است.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: ضرورت اجرای طرح‌های آبخیزداری در ایران به دلیل تغییرات اقلیمی، شرایط جغرافیایی، توپوگرافی و فقر پوشش گیاهی، ضرورت دو چندان دارد و در صورت انجام عملیات آبخیزداری و کنترل و استحصال رواناب خسارات ناشی از سیل کمتر خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس به جزئیات طرح بازدید اعضای کمیسیون از پروژه‌های آبخیزداری کشور اشاره کرد و افزود: هدف از اجرای این طرح حمایت و نظارت بیشتر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در نقاط مختلف کشور است.

ابراهیمی افزود: در جریان بازدید اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از استان‌های مازندران، خوزستان و لرستان ضمن بررسی عملکرد طرح‌های آبخیزداری، نقاط ضعف و موانع اجرای این طرح‌ها احصاء و در جلسات کمیسیون مطرح و تصمیم گیری خواهد شد.