نماینده مردم زاگرس نشین شهرستان بهار و کبودر آهنگ با اشاره به اهمیت حیاتی جنگل های زاگرس خاطر نشان کرد: رسانه های گروهی در سطح استان ها و ملی بیشترین اطلاع رسانی را باید برای حفظ جنگل ها و خاک داشته باشد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، محمد علی پورمختار در نشست هم‌اندیشی برنامه اقدام مشترک توسعه منابع‌طبیعی و آبخیزداری در ‏ناحیه رویشی زاگرس که امروز در ایلام برگزار شد، افزود: مردم محلی، عشایر، بهره برداران و روستانشینان، جامعه هدفی هستند که باید مورد توجه اطلاع رسانی قرار گیرند زیرا تا مشارکت این اقشار نباشد منابع طبیعی توفیقی پیدا نخواهد کرد.
این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یادآور شد: حفاظت از جنگل ها و مراتع مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد اما در اجرای طرح کاداستر باید نهایت دقت صورت گیرد تا به اختلافاتی که از سنوات گذشته و دور جزو موارد اختلافی مردم با منابع طبیعی است دامن زده نشود.
نماینده مردم بهار و کبودر آهنگ استان همدان در ادامه با اشاره به تصویب لایحه حفاظت خاک، خاطر نشان کرد: باید به ظرفیت طبیعی خاک روی آوریم و از سموم که موجب آلودگی خاک می شود، دوری نمایم.

**سازمان جنگل ها نشان داد می خواهد در منابع طبیعی برای مردم کار انجام دهد
در ادامه این همایش نماینده مردم دره شهر، آبدانان و دهلران گفت: تامین اعتبارات صندوق توسعه ملی یکی از دغدغه های مهم سازمان جنگل ها بود که با حمایت دولت و مجلس این کار نهایی شد و سازمان جنگل ها نیز نشان داد که می خواهد در منابع طبیعی برای مردم کار انجام دهد.
شادمهر کاظم زاده ظرفیت های موجود در منابع طبیعی استان ایلام را بسیار بالا خواند و خاطر نشان ساخت: مردم دهلران، دره شهر و آبدانان در زمینه کاشت گیاهان دارویی اقدامات خوبی انجام داده اند و پرورش گل نرگس در این نواحی قابل توجه است.
این نماینده مجلس زاگرس نشین در ادامه گفت: اقدامات قابل توجهی در زمینه طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در استان ایلام انجام شده است و آب های زیادی به داخل سفره های زیر زمینی نفوذ داده شد اما سازه‌های آبخیزداری و آبخوانداری نیازمند ترمیم هستند.
کاظم زاده در ادامه افزود: در مهران و دهلران اقدامات انجام شده در بخش جنگل‌کاری بسیار وسیع و چشمگیر است و هر درختی که کاشته شده است کار آبخوانداری پای آن صورت گرفته است که قابل توجه است.

**منابع طبیعی با مردم و برای مردم به اهداف خود می رسد
عین اله شریف پور دیگر نماینده مردم استان زاگرس نشین در بخش ماکو و چالدران بود که گفت: منابع طبیعی با مردم و برای مردم می‌تواند به اهداف خودش دسترسی پیدا کند.
وی سهم  فرسایش خاک کشور را در دنیا بالا دانست و خاطر نشان کرد این تهدید را باید جدی گرفت.
وی اقدامات منابع طبیعی و جنگل کاری در استان ایلام را قابل توجه دانست و گفت: ظرفیت هایی که این استان ایجاد کرده است باید در قالب یک کارگاه آموزشی برای دیگر استان‌ها الگو باشد.
نماینده مردم ماکو، پلدشت و چالدران استان آذربایجان غربی با بیان اینکه رفتار خشن ما انسان‌ها با طبیعت سازگار نیست، خاطر نشان کرد: با طبیعت باید آشتی کنیم و در این مسیر برای حفظ جنگل ها و مراتع بکوشیم.