محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در نشست با استانداران ۱۱ استان زاگرس‌نشین و مدیران کل منابع طبیعی این استان‌ها در همایش یک روزه‌ای تحت عنوان برنامه اقدام مشترک توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری مناطق زاگرس‌نشین در ایلام گفت: حفظ منابع طبیعی بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، در این همایش یک روزه، محمود حجتی اقدامات خوب استان ایلام در زمینه آبخیزداری و جنگل‌کاری را شایسته تقدیر دانست و گفت: دلیل برگزاری این همایش در ایلام همین دستاوردهایی است که باید برای تمام مناطق کشور از آن الگوسازی شود.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به موفقیت استان ایلام در جنگل کاری دیم و بدون آب در مناطق خشک استان، گفت: طبیعت خط خود را مشخص کرده و مسیر آن واضح است و این ما هستیم که باید خودمان را با او هماهنگ کنیم و از ظرفیت‌های بالای آن نهایت استفاده را ببریم.
او ادامه داد: حفظ طبیعت 2 رکن دیگر هم دارد که یکی حاکمیت و دیگری مردم هستند. حاکمیت با تمام امکانات مادی و سخت افزاری و انسانی که در اختیار دارد اگر نیروی خود را با مردم تلفیق کند و همنوا با مسیر طبیعت حرکت کند، می‌توان موفقیت‌های زیادی را به دست آورد. 
حجتی تصریح کرد: در ۴۰ سال پیش ۳۵ میلیون نفر جمعیت داشتیم که بخش زیادی روستایی بودند، امروزه جامعه به طور جدی توسعه یافته و بیش از ۸۰ درصد جمعیت روستایی کشور از گاز استفاده می کنند.
او تصریح کرد: باید وابستگی‌های تخریب کننده عرصه های طبیعی را کاهش دهیم و در مناطق مختلف کشور کارهای خوبی در رابطه با عرصه های طبیعی صورت گرفته است.
وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: اگر درختان به هر دلیلی از بین بروند دیگر جایگزین کردن آن بسیار سخت خواهد بود، پس باید این سرمایه را حفظ کنیم.
او گفت: به دلیل بارش‌های پربرکت باران امسال جنگل‌ها و مراتع زاگرس در معرض آتش‌سوزی است و از این بابت نگرانیم.
وی افزود: امیدوارم با مشارکت گروه‌های مردمی و مدیریت مسئولان بتوانیم شاهد حریقی نباشیم و یا در سریعترین زمان ممکن نسبت به اطفاء حریق اقدام کنیم.

حجتی در مورد جنگل‌های زاگرس نیز گفت: در جنگل‌های زاگرس زایش کمتر شده و در اغلب نقاطش زایش نداریم و این موضوعی نگران کننده است.
گفتنی است وزیر جهاد کشاورزی پس از این جلسه از طرح‌های جنگل‌کاری و بیابانزدایی استان ایلام در شهرستان‌های دهلران و مهران بازدید کرد.