استاندار فارس گفت: باید تمامی کوره های زغال بدون مجوز و غیر قانونی در مناطق جنگلی جمع آوری و برای کوره های مجوزدار تولید زغال در شهرستان جهرم نیز شناسنامه صادر شود تا روند تولید و خوراک اولیه این کوره ها کاملا مشخص شود و با متخلفانی که به جای چوب های باغی از درختان جنگلی در تولید زغال استفاده می کنند به شدت برخورد شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس، اسماعیل تبادار استاندار فارس در این نشست ضمن قدردانی از خبرنگار و تصویربردار گزارش ویژه خبری در خصوص قاچاق هیزم درختان جنگلی و تولید زغال در مناطق جنگلی استان که در بسته خبری 20:30 شبکه دو سیما پخش شد، ضمن ابراز خرسندی از اقدام جسورانه این خبرنگار زبده در تهیه و تولید این گزارش خبری بر فرهنگ سازی و آگاهی بخشی مردم در حفظ و نگه داشت منابع طبیعی از رسانه ملی تاکید کرد.

وی با اشاره به توجه بیش از پیش به مسائل محیط زیست و موضوع طبیعت، بر اصلاح و برنامه ریزی های دقیق برای شناخت و اطلاع رسانی نسبت به طبیعت و ارزش های آن تاکید کرد و گفت: متاسفانه عدم توجه به مسائل زیست محیطی و توسعه یک جانبه این سرمایه ارزشمند در سالیان اخیر موجب بروز تهدید ها و آسیب های جبران ناپذیری به طبیعت استان شده بطوریکه در برخی از مقاطع زمانی بخشی از این سرمایه بزرگ را از دست داده ایم. 

عالیترین مقام دولت در استان با تاکید بر لزوم استمرار برنامه ها و تلاش ها در جهت حفاظت از منابع طبیعی با مشارکت مردم در این زمینه گفت: براین باوریم که حفاظت از عرصه های پهناور منابع طبیعی بدون کمک و مشارکت مردم، تشکل ها و سازمان های مردم نهاد امکان پذیر نیست و منابع طبیعی نیز به تنهایی قادر به حفاظت از این عرصه ها نخواهد بود. 

وی حفاظت و حراست از درختان کهن و چند صد ساله مناطق جنگلی را ضروری و از جمله مهمترین اولویت ها در برنامه های کاری خود عنوان کرد.

استاندار فارس گفت: هر جا سودجویی باشد سوداگری هم پیدا خواهد شد و ما باید از این تهدید به شکل فرصت استفاده کرده و با آگاهی بخشی برای حفاظت و تامل بیشتر نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی چاره اندیشی کنیم . 

مهندس تبادار در ادامه افزود: متاسفانه امروز تهدیدها و مشکلات بوجود آمده ناشی از برخورد و مقابله با فرصت طلبان اراضی ملی به یک دغدغه زیست محیطی در استان تبدیل شده و اگر نتوانیم جایگزین و معیشت مناسبی برای جنگل نشینان و مردم محلی در این عرصه پیدا کنیم شاهد بوجود آمدن مشکلات و تهدیدهای بیشتری در این عرصه ها خواهیم بود. 

وی در ادامه اظهار امیدواری کرد که در سال جاری با اختصاص و جذب اعتبارات مناسب در راستای حفاظت و حراست از منابع طبیعی، بتوانیم گام های موثری برداریم و با برنامه ریزی و عزم جدی در حفاظت و نگه داشت عرصه های جنگلی موجود بیشتر تلاش کنیم.

وی در ادامه ضمن هشدار به سودجویان و مخربان اراضی ملی خواستار برخورد قاطع و جدی دستگاه قضایی با قاچاقچیان چوب های جنگلی در عرصه های منابع طبیعی استان شد.