نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: دست اندرکاران و برنامه ریزان باید برنامه های توسعه ای کشور را برمبنای منابع طبیعی طراحی و برنامه ریزی کنند و اگر اساس توسعه کشور بر پایه منابع طبیعی قرار گیرد قطعاً  سبک زندگی انسان بلحاظ روحی و روانی دچار تغییر خواهد شد.

 به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی پیش از ظهر امروز( یکشنبه) در دیدار مدیران و کارکنان سازمان جنگل ها افزود: نگاه به منابع طبیعی باید یک نگاه بنیادی تبدیل شود و من خوشحالم که به جهت حساسیتی  که در کار منابع طبیعی وجود دارد نخستین دیدارم  را در سازمان های زیر مجموعه جهادکشاورزی به سازمان جنگل ها اختصاص داده ام.

وی گفت: برای شناساندن ارزش های حیاتی جنگل ها، مراتع  و آبخیزداری به افکار عمومی نیازمند اقدامات فرهنگی هستیم و همانگونه که برای حفاظت، احیا، و توسعه منابع طبیعی برنامه ارائه می کنیم باید تمامی برنامه های اجرایی ما دارای پیوست های فرهنگی باشد.

 

حجت الاسلام تقوی یادآور شد: فلسفه وجودی طلاب و روحانیون در وزارت جهاد کشاورزی فرهنگ سازی است و باید فرهنگ جامعه  را نسبت به جنگل، مرتع، کشاورزی و محیط زیست ارتقاء ببخشیم تا منابع طبیعی به عنوان یک دغدغه مهم و اساسی در جامعه تلقی شود.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در ادامه با بیان اینکه بزرگترین شعرا بهترین غزل ها و اشعار ماندگار خود را با مسایل طبیعت گره زده و در آمیخته اند خاطر نشان کرد:  اگر بتوانیم اهمیت منابع طبیعی را در جامعه ترویج نماییم و انسان با طبیعت انس بگیرد طبیعت قطعاً باا او سر سازگاری خواهد گذاشت.

حجت الاسلام تقوی، زندگی سرد، خشن و ماشینی امروز را بلای جان آدم ها دانست و افزود: طبیعت، سبزه و گیاه تنها دارویی است که می تواند به روح و جان انسان ها آرامش ببخشد.

 

وی هعمچنین با اشاره به اینکه محال است شما انسانی طبیعت گرا و دوستدار طبیعت را پیدا کنید که روح خشن و خشک داشته باشد خاطر نشان کرد: خاصیت طبیعت این است که روح آدم را جلاء و روان انسان را  لطافت می بخشد.

نماینده رهبر معظم انقلاب در وزارت جهاد در بخش دیگری افزود: فرهنگ منابع طبیعی را باید در جامعه ترویج نمود تا منابع طبیعی از غربتی که هست بیرون بیاید و این زمانی  میسر می شود که وقتی صدای اره موتوری را که بی رحمانه درختی را قطع می کند می شنویم، احساس کنیم که دستان ما را قطع می کند.

 

حفظ خاک یکی از مهمترین وظیفه سازمان جنگل هاست

در دیدار نماینده ولی فقیه با مدیران و کارکنان سازمان ، مهندس خلیل آقایی رییس سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشورگفت: سازمان جنگل ها همه  تلاش خود را برای حفظ منابع طبیعی و انفال بکار می گیرد و یکی ازمهمترین وظیفه ما در سازمان حفظ خاک است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب تاکید کردند مسئله حفظ خاک بسیار مهمتر از حفظ آب است  چون کمبود آب را می شود به روش هایی جبران کرد اما از دست رفتن خاک جبران ناپذیر است.

 

آقایی یادآور شد: وقتی طرح جنگلداری انجام می دهیم، یا طرحی نظیر مرتعداری، آبخیزداری و بیابان زدایی را اجرا می کنیم  یعنی داریم حفاظت خاک انجام می دهیم.

رییس سازمان جنگل ها در ادامه به لایحه حفاظت خاک در مجلس اشاره و اظهار امیدواری کرد با تصویب لایحه جامع خاک در مجلس شورای اسلامی،  قوانین پراکنده ای که در زمینه خاک وجود دارد برطرف و اصلاح شود.