رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور موضوع آبخیزداری را بسیار مهم و راهگشاه خواند و راه گریز از مشکلات خشکسالی را اجرای طرح های آبخیزداری دانست.

به گزارش خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مهندس خلیل آقایی صبح امروز (سه شنبه) در دیدار با استاندار و مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان شمالی گفت:  در اجرای طرح های آبخیزداری بیشتر باید از افراد بومی و مردمان محلی کمک بگیریم زیرا با مشارکت مردم محلی هم می توان به اشتغال منطقه کمک کرد و هم اینکه مردم خودشان به عنوان حافظان منابع طبیعی مشارکت فعال خواهند داشت.

مهندس آقایی با بیان اینکه آبخیزداری علاوه بر حفظ آب و خاک می تواند از سیل جلوگیری کند و قنوات و سفره های زیرزمینی را تقویت نماید، عرصه های منابع طبیعی در کشور را بسیار گسترده خواند وافزود: سازمان جنگل ها بدون مشارکت مردم و سایر دستگاه ها قادر به حفاظت از این منابع  عظیم خدادادی نیست.

در این دیدار محمد رضا صالحی استاندار خراسان شمالی موضوع کم ابی و خشکسالی را از چالش های مهم و پیش روی کشور و بویژه استان خراسان شمالی برشمرد و امر مشارکت مردم در احیای منابع طبیعی، اجرای طرح آبخوانداری و آبخیزداری، اجرای ترسیب کربن و کشت گیاهان دارویی با مشارکت جوامع محلی را از اقدامات مهم در استان ذکر کرد.

استاندار خراسان شمالی همچنین یک بار دیگر ضمن مهم توصیف کردن اقدامات آبخیزداری  اعلام کرد از بخش منابع استانی برای انجام این کار ردیف مشخص اعتباری تعیین خواهد کرد.

در ادامه حسن وحید مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان شمالی گزارشی از اقدامات منابع طبیعی استان را ارائه کرد و گفت: در سال گذشته با مشارکت مردم جهت احیای مراتع استان1700 هکتار کشت گیاهان دارویی را اجرا کرده ایم .

 وی افزود: ما بدنبال اقتصادی کردن طرح های جنگل داری و مرتعداری هستیم و نگاه ما به مراتع تنها تولید علوفه نیست .

وحید همچنین اشاره کرد که تاکنون برای 13هزار هکتار از اراضی ملی طرح کاداستر اجرا شده و برای اراضی ملی سند تک برگی بنام دولت گرفته شده است.

 وی گفت: در زمینه ترسیب کربن اقدامات خوبی در استان انجام شده است و برای مردمان محلی شغل ایجاد شده و ضمن احیای  بسیاری از مشاغل قدیمی ،بالغ بر یک میلیارد تومان از طریق صندوق خرد اعتباری و منابع بانکی تسهیلات به مردم برخوردار از طرح ترسیب کربن پرداخت شده است.