مدیر ملی مقابله با گرد و غبار گفت: اراضی بحرانی نهال کاری شده در خوزستان چه از نظر تامین اعتبار و نگهداری و مراقبت و چه از لحاظ تامین آب هیچگونه مشکلی ندارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (پیام طبیعت ) به نقل از ایرنا - علی محمد طهماسبی بیرگانی اظهار داشت: برای تامین آب اراضی نهال کاری شده در کانون گرد و غبار اهواز در همه سطوح از شخص رییس جمهور گرفته تا معاون اول وی، برای تامین آب دستور مکتوب داده‌اند و قطعا حفظ و نگهداری خواهند شد.
وی با تاکید بر این که اولویت با نگهداری حفظ وضع موجود است بیان کرد: مساله تامین آب این اراضی از کانال کوت امیر، کانال مهندس پور شریفی و خرید آب حل شده و هیچ مشکلی در تامین آب نداریم.
مدیر ملی مقابله با گرد و غبار با اشاره به وضعیت کانال جهاد نصر ادامه داد: هدف ابتدایی احداث کانال جهاد نصر نیز تامین آب برای گیاهان نبود بلکه هدف اولیه انتقال آب به سمت هور شریفه و منصوره بوده تا پخش آب صورت گیرد البته این کانال با چالش هایی رو به رو است که در حال مرتفع شدن است و مشکلات زیست محیطی باید از سوی محیط زیست بررسی و حل شود.
وی ادامه داد: برای تامین آب شرب نیز در هیچ شرایطی مشکلی نه تنها در خوزستان بلکه در دیگر استان‌ها نخواهیم داشت چراکه برای آن طراحی و برنامه ریزی خاصی صورت گرفته شده است و جای نگرانی نیست.

**
تشکیل کارگروه هامون‌ با همکاری وزارت امور خارجه
طهماسبی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مقابله با گرد و غبار در استان سیستان و بلوچستان گفت: در این استان تمرکز ما روی شهرستان زابل است، با توجه به تاثیرپذیری این شهرستان از افغانستان و خشک شدن هامون‌ها، کارگروه ملی خاص هامون در حال تشکیل است و به زودی این کارگروه با همکاری وزارت امور خارجه فعال می‌شود.
وی ادامه داد: یکی از وظایف کارگروه ملی هامون هماهنگی با افغا‌ن‌ها برای تامین آب برای چاه نیمه ها و سه چاله هامونِ‌ هیرمند، صابوری و پوزک است.


مدیر ملی مقابله با گرد و غبار بیان کرد: همچنین کارگروه مشترکی بین وزارت خارجه ایران و وزارت خارجه افغانستان شکل گرفته که براساس تفاهمات اولیه صورت گرفته در آن تا سهمیه 820 میلیون متر مکعب تعهد افغان ها را دریافت می کنیم و آن‌ها نیز هیچ مشکلی برای تامین این سهمیه ندارند.
وی ادامه داد: البته برای تامین آب زیست محیطی، چالشهایی با افغان‌ها داریم که در این باره در حال رایزنی هستیم و بخش‌های بین المللی را به این موضوع وارد کرده ایم تا علاوه بر سهمیه کشاورزی و شرب، مساله زیست محیطی نیز حل شود، در کارگروه خاص آب برای تامین آب هامون ها رایزنی می شود.

**
وضع تالاب جازموریان خوب است
طهماسبی با اشاره به وضعیت تالاب جازموریان گفت: برنامه اولیه و اقدامات لازم برای تالاب جازموریان توسط استان کرمان انجام شده و در ستاد مبارزه با گرد و غبار نیز بررسی اولیه ای روی آن صورت گرفته است اما به طور کلی با توجه به بارش‌های اخیر این تالاب وضعیت خوبی دارد و تنها در بخش ریگان با مشکل روبه رو است.