مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز؛ با بیان اینکه ایران در کمربند خشک و نیمه خشک از لحاظ جغرافیایی قرار دارد، گفت: با نزدیک شدن به فصل گرما و کاهش رطوبت هوا، احتمال وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع افزایش پیدا می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز؛ حامد فرضی؛ تصریح نمود: وسعت کل منابع طبیعی ایران 135 میلیون هکتار است که 82 درصد کل مساحت کشور را تشکیل می دهد. از این میزان 14.3 میلیون هکتار اراضی جنگلی، 32.5 هکتار اراضی بیابانی و 84.5 هکتار اراضی مرتعی است که با وجود کمبود نیروی انسانی در مجموعه سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و به تبع ادارات کل منابع طبیعی استان ها؛ حفاظت از این منابع خدادادی به عنوان یک وظیفه شرعی و ملی به عهده همه مردم می باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز خاطرنشان کرد: باید مردم در جامعه با اهمیت و ارزش وجودی جنگل‌ها و مراتع آشنا شوند و با ترویج و فرهنگ سازی در حفظ و احیای آن بکوشند تا شاهد خسارت های کمتری باشیم.

وی افزود: بررسی ها نشان می دهد؛ 95درصد عامل حریق ها در جنگل ها و مراتع ناشی از عوامل انسانی به دلیل بی توجهی و سهل انگاری می باشد. بنابراین ضرورت دارد مردم بیش از پیش مراقب رفتار خود با طبیعت باشند.

وی افزود: کشاورزان، دامداران، طبیعت‌گردان و همه کسانیکه در محیط‌های طبیعی برای فعالیت یا تفریح حاضر می‌شوند، از روشن کردن آتش جداً خودداری کرده و در صورت اجبار، حداکثر ملاحظات ایمنی برای پیشگیری از وقوع حریق را رعایت کنند.

فرضی در ادامه گفت: این اداره کل با برنامه هایی مدون تلاش دارد در راستای رسالت سازمانی خود نسبت به فرهنگ سازی حفاظت پایداری از منابع طبیعی اقدام نماید. بدین منظور؛ لوازم و اداوات اطفاء حریق در اختیار دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها و بسیج سازندگی مناطق در سطح استان بمنظور اقدام سریع و به موقع اطفاء حریق قرار داده شده و ارائه آموزش های لازم در این زمینه به جوامع بومی و محلی، شوراها، دهیاران، همیاران طبیعت، کوهنوردان و طبیعت گردان صورت پذیرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزدای استان البرز گفت: امید است تا با یاری همه مردم عزیز در یک عزم ملی در حفظ، احیاء و توسعه منابع طبیعی کشور از جمله جنگل ها، مراتع و در یک کلام حفظ اکوسیستم طبیعت بکوشیم و به دیگران نیز توصیه کنیم حافظ این منابع با ارزش خدادادی باشند.

وی با اعلام شماره تلفن رایگان 1504 (امداد جنگل و مرتع) گفت: همکاران یگان حفاظت ما در سطح استان بصورت شبانه روزی آماده دریافت پیام ها و گزارشات مردم طبیعت دوست استان در صورت مشاهده هرگونه آسیب وارده به طبیعت اعم از آتش سوزی، تخریب و تصرف، قاچاق چوب، دام مازاد و بدون پروانه در مراتع هستند.