مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از اختصاص بیش از 130 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای مرحله اول طرح های آبخیزداری استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور -  شهامت هدایت در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه اجرای این طرح ها در سه مرحله انجام می شود، افزود: اجرای مرحله اول به طور رسمی در شهرستان ‌های گرمی، مشکین ‌شهر و پارس‌ آباد آغاز شده و در 10روز آینده طرح های آبخیزداری دیگر شهرستان های استان شروع می شود.

وی اظهار داشت: عملیات سازه‌ ای در این شهرستان ‌ها در مجموع با 40 میلیارد ریال اعتبار آغاز شده و با بهره‌ گیری از ظرفیت صندوق توسعه ملی تکمیل خواهد شد.

هدایت بیان کرد: برای اجرای طرح های آبخیزداری در مرحله اول 10 میلیارد ریال از اعتبارات استانی اختصاص یافته و 10میلیارد ریال نیز سازمان جنگل ها در مرحله دوم اختصاص می دهد و در صورت تحقق آن هزینه عملیات بیومکانیکی و تثبیت مالکیت تامین می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل همچنین گفت: سیلاب ها در سال های اخیر خسارت بیشتری را به زراعت و مراتع استان وارد کرده و این سیلاب ها با با اجرای طرح های آبخیزداری قابل پیشگیری است.

هدایت افزود: بارش های اخیر و جاری شدن آب های سطحی و سیلاب در برخی از مناطق استان خسارتی را بدنبال داشت ولی در جاهایی که اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری طرح های مهار سیل و رسوب و افزایش نفوذپذیری آبها در قالب بندهای گابیونی و سنگی ملاتی اجرا کرده روستاها و مزارع در امان ماندند.

او گفت: کنترل سیل، جلوگیری از فرسایش خاک، مهار آب های روان، تغذیه آب های زیرزمینی و استحصال آب از مهم ترین ویژگی های اجرای بندهای آبخیزداری در منطقه است.

استان اردبیل یک میلیون و 50 هکتار مرتع ییلاقی، قشلاقی و میان بند و 65 هزار هکتار جنگل دارد.