۷۷ نفر از نیرو‌های پیمانکار و کارکنان منابع طبیعی و آبخیزداری کُردستان از مراتع و جنگل‌های استان حفاظت می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کُردستان گفت: هر سال اقدامات حفاظتی و صیانتی از عرصه‌های منایع طبیعی با استفاده از نیروی‌های آموزش دیده در قالب طرح خدمات گشت، مراقبت و اطلاع رسانی از عرصه و اعیان منابع طبیعی صورت می‌گیرد.

سعدی نقشبندی افزود: هم اکنون ۳۰ نفر نیروی فعال در قالب طرح خدمات گشت، مراقبت، صیانت از جنگل‌ها و مراتع استان را بر عهده دارند و در کنار آن‌ها نیز ۴۷ نفر از همکاران تخصصی و رسمی این اداره کل نیز در یگان حفاظت انجام وظیفه می‌کنند.

وی گفت: در شرایط مطلوب، صیانت و حفاظت از هر ۱۰ هزار هکتار جنگل و هر ۵۰ هزار هکتار مرتع به تفکیک یک نفر نیروی آموزش دیده و متخصص نیاز دارد که این اصل هم اکنون در استان رعایت شده است.
نقشبندی یادآور شد: کُردستان یک میلیون و ۴۱۴ هزار هکتار مرتع و ۳۷۴ هزار هکتار جنگل دارد که نیرو‌های گشت و مراقب، کار جلوگیری از هر گونه تخریب، تجاوز و تصرف و وارد کردن خسارت به عرصه و اعیانی منابع ملی را به عهده دارند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کُردستان با بیان اینکه نیرو‌های یگان حفاظت ملبس به لباس فرم متحدالشکل هستند، تأکید کرد: جلوگیری از بوته کنی، قطع درختان و درختچه‌ها و گیاهان اعم از طبیعی، دست کاشت و حفظ پوشش گیاهی در عرصه مورد حفاظت، کنترل، جلوگیری و ممانعت از حمل چوب، ذغال و محصولات فرعی و مرتعی غیرمجاز اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع از دیگر وظایف پیمانکاران در این طرح است.

نقشبندی گفت: در کنار افراد بکارگیری شده در این طرح، مشارکت و همیاری جوامع محلی و بهره برداران در صیانت و حفاظت از منابع ملی ضروری است.

وی از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه تخریب و تصرف و به ویژه آتش سوزی با شماره تلفن رایگان ۱۵۰۴ تماس گرفته و مأموران یگان حفاظت را در جریان بگذارند.