معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها و مراتع کشور با اشاره به استفاده از ظرفیت بالای خیرین در حوزه آبخیزداری گفت: امسال بیش از 300 میلیارد ریال از کمک‌های خیرین در این زمینه استفاده شده است. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ناصر حیدری‌پوری امروز در گردهمایی سراسری مرتع در خراسان رضوی با اعلام این مطلب گفت: در سال جاری عملیات آبخیزداری در 627 حوزه از حوزه‌های آبخیز کشور و 320 شهرستان از 430 شهرستان کشور اجرا شد و 398 کارگاه اجرای عملیات آبخیزداری در سطح کشور راه اندازی شد.

ناصر حیدری‌پوری در ادامه همچنین بوته‌کنی و قطع درختان توسط روستاییان را در مراتع با هدف تأمین انرژی گرمایشی، یکی از مشکلات بزرگ توصیف کرد و افزود: با هماهنگی‌های انجام شده در تلاش هستیم بخش قابل توجهی از این خانوارهای مناطق روستایی را با جایگزینی سوخت های فسیلی و با تأمین بخاری و آب گرمکن در شرایطی قرار دهیم که کمتر به سمت بوته کنی بروند.

 

وی خاطرنشان کرد: جایگزینی سوخت فسیلی برای 13 هزار خانوار در حوزه‌های اجرای عملیات آبخیزداری در دست اجرا است.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان مساحت تحت تأثیر کانون بحرانی فرسایش بادی را بالغ بر 7 میلیون و 700 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: عملاً شهرستان های خوزستان، دشت سیستان، جنوب کرمان تحت تاثیر کانون بحران فرسایش بادی هستند که یک ردیف مستقل از محل صندوق توسعه ملی برای خوزستان در نظر گرفته شده است.

ناصر حیدری‌پوری با اشاره به اینکه 70 تا 80 درصد منشاء گرد و غبار خارج از کشور است افزود: طبق توافق معاون محترم وزیر و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با فائو از مهر سال جاری مسئولین مربوطه به کشور اعزام و سند همکاری با کشورهای منطقه در حوزه بیابان‌زدایی را تهیه خواهد شد.

 

وی گفت: در برنامه بودجه امسال 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری با هدف جلوگیری از هدر رفت آب، فرونشست آب به سفره های آب زیرزمینی و جلوگیری از سیل، گسترش پوشش گیاهی و تغذیه سفره های آب زیرزمینی اختصاص یافته است.

حیدری‌پوری با اشاره به همکاری ادارات فنی در مجموعه ادارات کل استان‌ها گفت: برای اجرای موفق صندوق توسعه، مشارکت ادارات جنگل، مرتع، حفاظت و آموزش ضروری است. 

وی افزود: در پایان دوره اجرایی عملیات آبخیزداری، اقدامات مکانیکی و بیولوژیکی در کنار یکدیگر بهره وری بیشتری را به همراه دارد.

گفتنی است گردهمایی سراسری رؤسای ادارات مرتع با حضور معاون آبخیزداری امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مدیر کل دفتر امور مراتع و روسای ادارات مرتع استان‌ها به مدت دو روز در مشهد ادامه دارد.