مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها گفت: در استان هایی که با چالش خشکسالی و کم آبی مواجه هستند بیشترین درخواست مردم از منابع طبیعی مربوط به اجرای طرح‌های آبخیزداری است و آبخیزداری امروز به یک مطالبه عمومی در جامعه محلی تبدیل شده است. 

به گزارش خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، دکتر هوشنگ جزی دوشنبه شب در برنامه رادیویی «آب را گل نکنیم»  افزود: سازمان جنگل ها متولی اجرای برنامه های آبخیزداری است و امسال 700 میلیارد تومان اعتبار از بخش صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص یافته است.

جزی یادآور شد رهبر معظم انقلاب دیدگاه خوبی نسبت به اقدامات آبخیزداری دارند و ایشان فرمودند اگر بخواهیم بحران آب و خاک کشور را حل کنیم باید به مسئله آبخیزداری توجه کنیم.

وی به نقش مردم و سرمایه گذاری انسان های خیر در برنامه های آبخیزداری اشاره کرد و گفت: در استان هرمزگان خیرین مشارکت بسیار خوبی در موضوع آبخیزداری دارند و از سال 79 تاکنون این افراد 13 میلیارد تومان در قالب 62 پروژه در طرح‌های آبخیزداری سرمایه‌گذاری کردند.

 این مسئول آبخیزداری گفت: الان بسیاری از ساکنین روستاهای استان خراسان  رضوی با مشکل کمبود آب مواجه هستند و با تانکر آبرسانی می کنند و مردم این  روستاها درخواست اجرای برنامه‌های آبخیزداری دارند و بخش اعظمی از این  روستاها بوسیله اجرای عملیات آبخیزداری به آب اشامیدنی دسترسی پیدا کرده‌اند.

 آبخیزداری عاملی برای حفظ جان مردم 

 دکتر هوشنگ جزی درباره دیگر کارکردهای آبخیزداری، استان البرز را مثال آورد و  گفت: در روستای سیجان البرز در یک بازه زمانی 15 دقیقه ای 13 میلیمتر باران  بارید و در مدت 5 دقیقه سیل عظیمی راه افتاد و جان 8 نفر را گرفت و به بیش از 70 خودرو آسیب زد. 

وی در توضیح بیشتر گفت: در سیجان هیچ اقدام آبخیزداری انجام نشده بود اما در حوزه دیگر این استان به نام کندور با همین شرایط و با همین میزان بارندگی، اقدامات آبخیزداری توانست سیل را کنترل کند.

جزی از صدا و سیما خواست برای ترویج فرهنگ منابع طبیعی و کارکردهای آبخیزداری اطلاع رسانی بیشتری انجام شود تا به بحران آب در کشور کمک گردد.

به گفته هوشنگ جزی استان هایی نظیر هرمزگان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و استان هایی که بیشترین بحران آب را دارند به مفهوم و کارکردهای آبخیزداری اعتقاد پیدا کرده و عملیات آبخیزداری با هدف ایجاد پوشش گیاهی و تقویت سفره های زیر زمینی در این استان ها در حال انجام است.

 دکتر جزی در ادامه از مطالعه آبخیزداری 26 میلیون هکتار از اراضی کشور خبر داد و افزود: با منابع مالی محدود در گذشته 11 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در کشور انجام شده است.  

آبخیزداری، علمی ریشه دار به وسعت تاریخ

دکترعلی سلاجقه استاد دانشگاه تهران و از تحصلکرده های رشته آبخیزداری در برنامه میزگرد رادیو گفت و گو اعلام کرد: آبخیزداری یک علم ریشه دار در تاریخ بشری است و در منابع آب کشور 7 هزار سال تمدن آبی در استان های یزد و کرمان وجود دارد که به نحو احسن از آب استفاده می کردند.

وی افزود: خداوند در سوره حجر بارها به موضوع آب، طبیعت، کوهستان و درختان اشاره کرده و وقتی کره زمین ایجاد شد، حوزه های آبخیز نیز ایجاد شدند.

این استاد دانشگاه تیتر یکی از رسانه های نوشتاری را که عنوان کرده بود آبخیزداری یا آبکشداری،  آن را تیتری زشت و رکیک از سوی آن رسانه خواند که رسالت اطلاع رسانی خود را زیر سوال برده است.

 

دکتر علی سلاجقه جایگاه رسانه های گروهی را در اطلاع رسانی به افکار عمومی بسیار پر اهمیت خواند و یادآوری کرد: رسانه ملی باید در برنامه های خود از کارشناسانی دعوت کند که کار را بشناسند و زبان کارشناسی را بدانند.

این استاد دانشگاه تهران و متخصص علم آبخیزداری همچنین اظهار داشت: به عنوان یک معلم دانشگاه که تخصصم آبخیزداری است باید کلی برای دانشجویانم وقت بگذارم تا در باره یک تیتر کوچه بازاری  که جایگاه آن در رسانه ملی نیست توضیح دهم.


حفظ خاک؛ ضامن پوشش گیاهی و آب

دکتر پرویز گرشاسبی مشاور معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در برنامه میزگرد رادیویی رادیو گفت و گو کارکردهای آبخیزداری را بسیار فراتر از آنچه گفته شده دانست و گفت: اگر خاک خوبی داشته باشیم قطعاً می توانیم به پوشش گیاهی و آب خوبی نیز دسترسی پیدا کنیم.

 

 این مشاور بخش تحقیقات آب و خاک، تغذیه سفره های زیرزمینی و کاهش تبخیر آب باران را از دیگر نتایج اقدامات آبخیزداری برشمرد و یادآور شد: آبخیزداری در بالادست اراضی می تواند تبخیر آب را 13 به یک در پایین دست کاهش دهد.

 گرشاسبی که تا سال گذشته مسئولیت معاونت آبخیزداری سازمان جنگل ها را بر  عهده داشت، از بحرانی شدن و فرونشست  380 دشت کشور خبر داد و گفـت:  اجرای عملیات ابخیزداری تکنیکی است کم‌هزینه که می تواند برای برون رفت از  وضعیت موجود و بویژه بحران کم آبی کمک کند.