فریبرز غیبی با بیان اینکه برای نخستین بار است که اجرایی نمودن عملیات بیولوژیکی در جنگل اینگونه مورد توجه قرار گرفته است افزود: اعتبار تخصیص یافته به عملیات در این بخش حدود 67 میلیارد تومان است.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به تشریح عملیات بیولوژیکی در جنگل پرداخت و اضافه کرد: در سال جاری  عملیات جنگل کاری با نهال در سطح 16 هزار و 958 هکتار و 50 میلیارد اعتبار و جنگل‌کاری با بذر در سطح 8 هزار و 743 هکتار و اعتباری بالغ بر 8 میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار اجرایی می‌شود.  

وی با اشاره به مشارکت استان ها و اعلام برنامه ها در فعالیت بیولوژیکی جنگل افزود: سطح کل عملیات بیولوژیکی در جنگل، معادل 25 هزار و 701 هکتار پیش بینی شده است که  66 میلیارد و 498 میلیون تومان هم اعتباری است که برای استانها لحاظ شده است.

فریبرز غیبی با اشاره به تخصیص 200 میلیون دلاری از صندوق ذخیره ارزی برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری گفت: سیاستی که قبلاً در سازمان بود کمتر به عملیات بیولوژیکی و بخش های دیگر توجه می شد.

غیبی در این گفتگو اظهار داشت: دیدگاه و سیاستی که ریاست محترم سازمان برای تخصیص این اعتبار تحت عنوان آبخیزداری دارند، تمامی عملیات در این مدیریت جامع را شامل شده که بتوانیم بازتاب این مدیریت در جامعه را به نحو احسن در راستای اهداف منابع طبیعی به منصه ظهور برسانیم.

وی با اشاره به بحث مدیریت آب گفت: قطعاً برای مدیریت آب علاوه بر سازه های مکانیکی می تواند با عملیات بیولوژیکی کامل شود که با ایجاد جنگل 40 درصد نفوذ آب را بیشتر و با ایجاد پوشش گیاهی در کنار عملیات آبخیزداری می توان یک سازه مستمری را که هیچگاه تخریب نمی شود به همراه داشت.


*اجرای طرح های بیولوژیکی راه حلی برای برون رفت از مشکلات

غیبی به اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری سال جاری در 627 حوزه آبخیزداری اشاره نمود و گفت: اولین بار است که بحث حفاظتی و مدیریت امور اراضی به مانند کاداستر وارد این برنامه ها در مدیریت سرزمینی شده است.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال همچنین با اشاره به تأکید ریاست محترم سازمان بر استفاده از پتانسیل‌های مختلف در این حوضه ها افزود: در این راستا ما از استان ها خواستیم که پتانسیل یابی هایی که  براساس مطالعات در سنوات گذشته در این حوضه ها انجام شده است را اعلام کنند.

غیبی با اشاره به عملیات بیولوژیکی جنگل کاری با نهال و بذر توضیح داد: طبق ارزیابی های انجام شده در استانها 3 میلیون و 754 هزار و 519 اصله نهال و حدود 59 تن بذر برای این دو عملیات پیش بینی شده است.

وی در ادامه اذعان داشت: طی برآورد انجام شده از نهالستان های کشور حدود 2 میلیون و 354 هزار و 698 اصله نهال در استان‌ها موجود است و یک میلیون و 405 هزار و 69 اصله هم از بخش خصوص تأمین خواهد شد.

غیبی با اشاره به سیاست سازمان جنگل ها و دولت تأکید کرد: طبق اصل 44 قانون اساسی برای کاهش تصدی گری دولت بخشی از تولید نهال را به عهده بخش خصوصی گذاشته ایم.

 

*مستندسازی اولویت فعالیت ها در بخش جنگل

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها با بیان اینکه یکی از اولویت های انجام شده در سه سال گذشته مستندسازی فعالیت های انجام شده در بخش جنگل است اعلام ‌کرد: در این راستا این فعالیت ها همراه با نقشه تهیه شده و رصد و پایش را در دستور کار قرار دادیم.

وی گفت: در این راستا تمامی مناطق تحت پوشش عملیات بیولوژیکی در جنگل که حدود 26 میلیون هکتار است با نقشه های مختصات دار ارسالی از استان ها مشخص شده است.

*جلب مشارکت مردمی، اصلی ترین هدف در پیشبرد طرح ها

غیبی به جلب مشارکت جوامع محلی که یکی از اصلی ترین اهداف در پیشبرد طرح های آبخیزداری است اشاره نمود و گفت: ما پیمانکاران را ملزم خواهیم کرد که پروژه ها را با مشارکت جوامع محلی انجام دهند که بتوانیم پایداری این فعالیت ها را به خصوص مراقبت، نگهداری و حفظ گونه ها را تداوم دهیم.

وی با اشاره به الزام حضور کارشناسان در استان ها و رفع مشکلات پیش رو افزود: در مناطقی که توسعه جنگل انجام می شود اولویت استفاده از گونه های بومی است به عنوان مثال در زاگرس از گونه های بادام وحشی، گلابی وحشی، زالزالک، بلوط و ... استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به رعایت اصل توالی و تواتر در توسعه جنگل خاطر نشان کرد: اولویت ما در جنگل کاری و توسعه جنگل استفاده از گونه های بومی و مقاوم به خشکیدگی است که فائو به عنوان یک مرجع علمی نیز این موضوع را تأیید نموده است.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال گفت: با توجه به شرایط موجود و تجربیات و رایزنی با موسسه تحقیقات و جابجایی فصل ها بر اساس سرشت اکولوژیکی گونه ها بیشتر عملیات کاشت نهال در پاییز آغاز می شود اما در بخش‌هایی از کشور نیز کاشت را به فصل زمستان انتقال خواهیم داد.

غیبی تصریح کرد: عملیات بیولوژیکی در سطح 26 هزار هکتار تا انتهای سال جاری تحت یک مدیریت جامع انجام خواهد شد تا با ارائه این کار به عنوان الگویی موفق بتوانیم اعتبار بیشتری در سال های آتی به این بخش اختصاص دهیم.

*احیاء و توسعه گیاهان دارویی تحت عنوان عملیات بیولوژیکی

وی به بند «ج» در علمیات بیولوژیکی اشاره نمود و گفت: تعهدات سازمان برای احیاء و توسعه رویشگاه های گیاهان دارویی تحت عنوان عملیات بیولوژیکی مرتع و جنگل انجام خواهد گرفت. 

وی افزود: در جنگل از گیاهان دارویی چند منظوره مانند سماق، قره قات، بادام، نسترن وحشی و... برای احیاء استفاده خواهیم کرد که برای مجریان طرح ها در سال های آتی مزایا و درآمدزایی خواهد داشت.

غیبی در پایان سخنانش به پتانسیل یابی و اجرای طرح توسعه زراعت چوب در 627 حوضه استانی اشاره نمود و عنوان کرد: انجام عملیات مکانیکی، بیومکانیکی و حتی بیولوژیکی با یک مدیریت جامع می تواند ما را به اهداف سازمانی برساند که با الگوی موفق و اعتباری خاص برای اولین بار در کشور معرفی شود.