رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ری گفت: با هدف احیای مراتع، کنترل فرسایش بادی و تثبیت شن های روان، 10هزار هکتار از اراضی بیابانی این شهرستان واقع درجنوب پایتخت زیر پوشش عملیات بیابان زدائی قرار می گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران، ضیاء نصرتی با بیان این مطلب افزود: تهیه طرح بیابان زدائی برای این میزان اراضی در دست اقدام است که پس از تهیه و تخصیص اعتبار به مرحله اجرا درخواهد آمد.
وی با اشاره به اینکه حدود 50هزار هکتار از اراضی این شهرستان دارای شرایط بیابانی می باشد اجرای طرح های بیابان زدائی را ضروری دانست و اظهار داشت: با وجود این میزان اراضی که قابلیت بیابانی دارد چنانچه اقدامات بیابان زدائی انجام نشود تولید گرد و غبار در این مناطق دور از انتظار نخواهد بود و می تواند به عنوان تهدیدی جدی برای ساکنین این مناطق و شهر تهران مطرح شود که بر همین اساس اجرای طرح های بیابان زدائی در سطح این شهرستان ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
نصرتی خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت اجرای طرح های بیابان زدائی برای مقابله با بیابان، کنترل گرد و غبار و ریزگردها موضوع در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مورد تأکید و تأیید قرار گرفت و مقرر شد با ارائه طرح های بیابان زدائی و اجرائی قابل قبول اعتبارات لازم تخصیص داده شود.
این مقام مسئول تأکید کرد: طبق مصوبه شورای برنامه ریزی پیش بینی شده تا پایان برنامه ششم توسعه سالانه برای 10 هزار هکتار از اراضی بیابانی این شهرستان طرح بیابان زدائی تهیه و اجرائی شود که با توجه به حساسیت موضوع امیدواریم با همکاری و مساعدت دستگاه های ذی ربط و در نظر گرفتن منابع مالی مورد نیاز، اجرای طرح های بیابان زدائی هر چه زودتر عملیاتی شود.