مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس گفت: در راستای مبارزه با زمین خواری و حفظ و احیای عرصه های منابع طبیعی 260 هزار هکتار از اراضی ملی  استان فارس حدنگاری شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری فارس، مهرزاد بوستانی با اشاره به وسعت 10 میلیون و 300 هزار هکتاری منابع ملی در این استان گفت: از زمان اجرای طرح کاداستر اراضی ملی در استان فارس تاکنون برای حدود دو میلیون و 420 هزار  هکتار از این اراضی  نقشه های ماهواره ای تهیه شده است.
وی با اشاره به اجرای این پروژه در سطح  260 هزارو 654 هکتار از اراضی ملی در شش ماهه نخست سال جاری اظهار داشت: در سال 96 کاداستر اراضی ملی و دولتی فارس در سطح 757 هزارو 762 هکتار انجام شد.
بوستانی با اشاره به اهمیت اجرای پروژه بزرگ حدنگاری عرصه های منابع طبیعی در صیانت از این اراضی گفت: اجرای این طرح در راستای رفع تداخلات اراضی ملی و مستثنیات از اولویتهای  اصلی منابع طبیعی استان است. 
وی شناسایی و برخورد با متجاوزان و جلوگیری از زمین خواری، تقویت مدیریت و نظارت دولت بر املاک ملی و دولتی، کاهش یا حذف عوامل تخریب درعرصه های ملی، عدم امکان و جعل اسناد توسط سودجویان، تشخیص مرز اراضی ملی و مستثنیات در عرصه های ملی را از جمله مهمترین اهداف طرح کاداستر اراضی ملی عنوان کرد و اظهار داشت: با اجرای این مهم علاوه بر بارگذاری لایه های حقوقی بروی نقشه اراضی ملی میتوان دقت مکانی آن قسمت ازاراضی را تعیین کرد. 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: تثبیت مالکیت دولت و تعیین حدود مستثنیات اشخاص از مهمترین مزیت های کاداستر اراضی ملی است که در نتیجه آن می توان اختلافات قضایی و ملکی را برطرف و امکان تعرضات به اراضی ملی و دولتی اشخاص را به حداقل رساند.
وی با اشاره به استفاده از نقشه حدنگاری و نیز کاربردهای مهم اجرای این طرح در  دیگر فعالیتهای مجموعه منابع طبیعی گفت: مستند سازی اطلاعات اراضی درحوزه اطفای حریق نقش بسزایی در عملکرد و اثر بخشی این بخش دارد بطوریکه از طریق انطباق با نقشه پوشش گیاهی و تعیین مختصات نقاط آسیب پذیر در هنگام وقوع حریق  محدوده و حدود حریق شناسایی و سرعت و دقت عملیات مهار آتش سوزی در عرصه های طبیعی نیز  افزایش می یابد.
بوستانی خاطرنشان کرد: ایجاد بنچ مارک یا کمربندهای حفاظتی نیز بر مبنای خطوطی که در کاداستر تعریف می شود از کاربردهای دیگر این پروژه مهم است.
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان در ادامه با تاکید بر تعیین موقعیت اراضی دولت، اشخاص و املاک بر اساس نقشه های کاداستر اراضی ملی تصریح کرد: کاداستر، نقشه‌هایی بر اساس موقعیت جغرافیایی، جهانی و دقیق است و از بروز اختلافات تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.
وی گفت: سند تک برگ یا کاداستر منابع طبیعی شامل نقشه برداری از عرصه و تصویر برداری به روز، جانمایی، دقیق قطعات زمین پرونده های ثبتی و اطلاعات عمومی و حقوقی ملک است که توسط سیستم اطلاعات پیشرفته سازماندهی و مدیریت می شود. 
بوستانی کد گذاری و ثبت محدوده اراضی در سامانه ملی ثبت را از دیگر مزایای این طرح برشمرد و افزود: با استفاده از این روش به هیچ عنوان امکان صدور سند مجدد برای اراضی کاداستری شده وجود ندارد و این بزرگ ترین حسن این طرح است.