بوته‌های خشکیده بیشه زار منطقه آسپاس اقلید همچنان در آتش می‌سوزد.

به گزارش پایگاه سازمان جنگل ها و مراتع به نقل از خبرگزاری صدا و سیما- رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری اقلید گفت: بوته‌های گیاهی خشکیده در بیشه زار منطقه آسپاس شهرستان اقلید دچار خو شده و تلاش برای خاموش کردن آن ادامه دارد.

چتر سیماب افزود: بر اثر این خودسوزی بقایای گیاهی، خاک‌های پیت و بیشه زار‌های زیرقشری در زیر زمین دچار آتش سوزی شده است.

وی ادامه داد: هیچ اثری از آتش سوزی در سطح زمین نیست و این آتش سوزی تنها در زیرزمین رخ داده  و تاکنون هیچ گونه خسارتی به منابع طبیعی و پوشش گیاهی و جنگلی این منطقه وارد نشده است و تنها دود ناشی از سوختن بقایای گیاهی از شکاف‌ها و روزنه‌های خاک به بیرون درز می‌کند.

وی با بیان اینکه در بخش‌هایی از منطقه آسپاس بیشه زار‌هایی وجود دارد که در سالیان گذشته خشک شده اند و بقایای گیاهی آن در زیر زمین مدفون است گفت: به نظر می رسد این بقایا بر اثر افزایش درجه حرارت در اعماق حدود دو متری زمین دچار آتش سوزی شده است.

مدیرمنابع طبیعی و آبخیزداری اقلید افزود: در سه روزی که این رخداد در منطقه آسپاس به وقوع پیوسته تاکنون چندین مرحله پمپاژ آب از حفره‌های موجود به زیر زمین صورت گرفته، اما متاسفانه هنوز به طور کامل مهار نشده است و قصد داریم با ترزیق خاک به زمین این منطقه این پدیده را کنترل کنیم.

چترسیماب ادامه داد: این رخداد احتمالا تا سوختن کامل بقایای زیرزمینی گیاهی و یا بارندگی که ناشی از آن آب زیادی وارد حفره‌های زیرزمینی شود در این منطقه ادامه خواهد داشت.

آسپاس روستایی از توابع بخش سده شهرستان اقلید در استان فارس است. شهرستان اقلید در ۲۶۷ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.