مدیرکل منابع طبیعی استان البرز با بیان اینکه با اجرای طرح‌های آبخیزداری در حدود ۱۰ هزار متر مکعب رسوب داخل سدهای البرز کاهش می‌یابد، گفت: در مجموعه آبخیزداری نقشه مناطق بحرانی از حیث سیل‌خیری در استان البرز احصا شده است. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از تسنیم- حامد فرضی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان البرز که در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد، اظهار داشت: در سال جاری 200 میلیون دلار جهت پروژه‌های آبخیزداری در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در مجموعه آبخیزداری نقشه مناطق بحرانی از حیث سیل‌خیری در استان البرز احصا شده و غالب این اتفاقات و عملیات اجرایی در محدوده‌هایی بوده که در پایین دست در اثر سیلاب مشکلاتی ایجاد می‌شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان البرز با بیان اینکه مردم مشارکت خوبی در اجرای پروژه‌های آبخیزداری داشته‌اند، تصریح کرد: به درخواست‌ها و دغدغه‌های مردم در این موضوع پرداخته‌ایم و حدود سی درصد از اجرای پروژه‌های آبخیزداری با مشارکت مردم انجام شده است.

وی ادامه داد: از محل اعتبارات صندوق ذخیره ارزی 17.8 میلیارد تومان و 5 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی بوده که سرجمع اعتبارات ملی در منابع طبیعی در حوزه آبخیزداری 23 میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه آبخیزداری در استان البرز اهمیت فراوانی دارد،گفت: سه درصد از اعتبارات فقط در بخش آبخیزداری در مقایسه با اعتبارات ملی در نظر گرفته شده که واقعا جوابگوی مشکلات در بخش اجرای پروژه‌های آبخیزداری نخواهد بود.

فرضی با بیان اینکه سالانه 180 میلیون مترمکعب رسوب در کشور داریم و به اندازه سد کرج رسوب وارد مخازن ما می‌شود، ادامه داد: قطعا اجرای پروژه‌های آبخیزداری ارزش اقتصادی فراوانی به دنبال دارد و از محل اجرای پروژه‌های آبخیزداری در استان البرز حدود 14.5 میلیون مترمکعب ذخیره آب افزایش یافته و 27 میلیون مترمکعب به آب‌خوانها افزوده می‌شود و از 247 هزار تن فرسایش خاک در استان البرز جلوگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح‌های آبخیزداری در حدود 10 هزار متر مکعب رسوب داخل سدهای البرز کاهش می‌یابد، تصریح کرد: در صورت اجرای طرح‌های آبخیزداری تولید علوفه 1.6 هزار تن افزایش می‌یابد.