رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گرمسار گفت: دو میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح‌های آبخیزداری شهرستان تخصیص یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اسماعیل عرب معصومی در گفتگو با خبرنگاران  با بیان اینکه در راستای قانون بودجه سال ۹۷ اعتباری بالغ بر دو میلیارد تومان به اجرای طرح‌های آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی به گرمسار تخصیص یافته است، تاکید کرد:  این طرح در قالب اجرای عملیات مکانیکی شامل بندهای سنگ و ملات به حجم پنج هزار متر مکعب و بند گابیونی ۵۰۰ مترمکعب انجام می شود.

وی از اجرای عملیات بیولوژیکی در این راستا خبر داد و گفت: این عملیات شامل کوپه‌کاری به مساحت ۲۰۰ هکتار، حفاظت و قرق به مساحت ۲۰۰ هکتار، اجرای طرح کاداستر یا حدنگاری اراضی ملی به مساحت ۱۲ هزار و ۱۰۰ هکتار، اجرای طرح کمربند حفاظتی به طول دو کیلومتر و اجرای طرح توسعه جوامع محلی در روستای حسین آباد کروس از توابع ایوانکی است.

 

پیشرفت ۵۰ درصدی طرح های آبخیزداری

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرمسار با اشاره به اینکه این طرح در مجموع تا کنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، بیان کرد: عملیات اجرایی این طرح از نیمه دوم شهریور ماه آغاز شده که پیش بینی می‌شود این طرح تا پایان آذر ماه اجرایی شود.

عرب معصومی با بیان اینکه این طرح در قالب مدیریت جامع منابع طبیعی در حوزه کروس واقع در ارتفاعات ییلاقی بخش ایوانکی در دست اجرا است، افزود: در کنار اجرای این طرح مقرر شد تا بهره برداران این حوزه و هم‌جوار آن از خدمات مختلف دولت در این راستا بهره مند شوند که مهم ترین آن کشت گیاهان دارویی است که مزایای اقتصادی خوبی را برای بهره برداران منطقه به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: با اجرای عملیات آبخوان‌داری و بندهای سنگ و ملات اقدام به تغذیه سفره‌های زیر زمینی خواهد شد و با کشت گیاهان دارویی و تغییر معیشت، بهره‌برداران در نگهداری و برداشت گیاهان دارویی مشارکت جدی خواهند داشت