یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: نگهداری از منابع طبیعی در مقابل تصرفات غیر قانونی و حفظ جنگل‌ها به عنوان یکی از مسئولیت‌های بزرگ، بر عهده سازمان جنگل‌ها قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، محمود شکری در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان جنگل‌ها با سازمان اتکا به منظور توسعه زراعت چوب که امروز در سازمان جنگل‌ها برگزار شد، گفت: با توجه به توقف بهره برداری از جنگل های شمال طبق قانون برنامه ششم توسعه، قطعا واردات چوب بیشتر می شود و از این رو توسعه زراعت چوب اقدامی اساسی و ضروری است.

نماینده مردم تالش و رضوان شهر و ماسال در مجلس افزود: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده برای حفظ و حراست از جنگل و توقف برداشت از چوب جنگل ها، سالانه ۶۰ میلیارد تومان در اختیار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور قرار گیرد. 

وی اظهار داشت: به دلیل محدودیت های کشور در تامین منابع اعتباری برای جذب نیرو، یکی از راهکارهای نگهداری و حفظ جنگل ها در برابر تخریب ها و تصرفات غیر قانونی، انعقاد قرار داد با شرکت هایی است که مسئولیت شان کمک به سازمان جنگل ها و حفظ منابع طبیعی است.

شکری افزود: شرکت شفارود یکی از شرکت های منطقه رضوان شهر استان گیلان است که بیش از ۱۲۰ هزار هکتار قرارداد برای حفاظت از جنگل های منطقه تالش را دارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه میلیون‌ها متر مکعب مصرف چوب داخلی داریم، گفت: بر اساس آمارهای سال ۹۴- ۹۵، ۱.۵ میلیون متر مکعب واردات چوب صورت گرفته که با توجه به توقف بهره برداری از جنگل‌ها این رقم بالاتر رفته است. در همین راستا زراعت چوب طرحی است که می‌تواند نیاز کشور را تامین کند.

نماینده تالش، رضوان شهر و ماسال اظهار کرد: سازمان جنگل‌ها هر زمینی را که قابلیت کشت چوب دارد می‌تواند در اختیار نیروهای بیکار و شرکت‌ها قرار دهد تا زراعت چوب در این اراضی صورت بگیرد.

شکری گفت: برای حفظ و حراست از جنگل و توقف برداشت چوب قرار شده که هر ساله بیش از ۶۰ میلیارد تومان در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار گیرد، اما سال گذشته تنها ۶۰ درصد این مبلغ تامین شد. بنابراین نیاز است که اراضی به شکل اجاره در اختیار شرکت‌ها و یا متقاضیان این شغل قرار گیرد تا ضمن توسعه زراعت چوب و کسب درآمد، جنگل کاری نیز صورت گیرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به تفاهم‌نامه مابین سازمان اتکا و سازمان جنگل‌ها به منظور توسعه زراعت چوب در تالش گفت: زمین‌های مورد استفاده در اختیار شرکت شفارود قرار می‌گیرد تا زراعت چوب انجام شود. این طرح می‌تواند ضمن اشتغالزایی فرصت حفاظت از جنگل را نیز فراهم کند.