مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان اظهار داشت: فعالیت‌هایی که در منابع طبیعی انجام می دهیم اگر مردم نتیجه عملی و اثربخشی آن را نبینند قطعاً نمی توانیم به مشارکت آنان دل ببندیم.

این شاه بیت کلامی است که مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها اعلام کرد. 

سعدی نقشبندی با اشاره به اینکه استان کردستان دارای 5 حوزه آبخیز اصلی مثل سفیدرود، سیروان، زاب، زرینه و کرخه است به 2 حوزه فرعی آبخیز نیز اشاره کرد و گفت: سالانه 14 میلیارد مترمکعب نزولات آسمانی را در استان کردستان شاهد هستیم و نقش ما این است که برای تک تک قطرات باران برنامه داشته باشیم و اینکه تا کنون چه برنامه و عملکردی داشته ایم باید صاحب نظران و مردم نظر بدهند اما به صراحت می گویم در حوزه منابع طبیعی کردستان تا کنون نمره خوبی کسب نکرده ایم و باید تلاش کنیم تا به حد انتظار برسیم.

 

صندوق توسعه مسئولیت ما را در اجرا و مدیریت منابع طبیعی دوچندان کرده است

نقشبندی با بیان اینکه لطف خدا و توجه رهبر معظم انقلاب شامل حال آبخیزداری شده تا از محل صندوق توسعه ملی، اعتبارات ویژه‌ای به این امر اختصاص دهند، خاطر نشان کرد: این امر مسئولیت ما را در اجرا و مدیریت منابع طبیعی دوچندان کرده است.

این مسئول منابع طبیعی کردستان در ادامه سهم استان را از محل صندوق توسعه ملی در اقدامات بیولوژیکی، کاداستر، اطفای حریق، احیای مراتع و توسعه جنگل، 18 میلیارد تومان برشمرد که 8 میلیارد تومان نیز با تفاهم نامه ای که استاندار کردستان امضاء کرده به این رقم اضافه می شود.

وی یادآور شد: صندوق توسعه ملی ما را در بوته آزمایش قرار می دهد که اگر خوب عمل شود می تواند تداوم این پروژه را برای حفظ آب و خاک و شکوفایی منابع طبیعی برای نسل های آینده نوید دهد.

 

در خیلی جهات با مردم مانوس نبوده و انتزاعی عمل کرده ایم

مدیرکل منابع طبیعی کردستان با بیان اینکه در گذشته در انجام اقدامات خیلی با مردم مانوس نبوده و انتزاعی عمل کرده ایم، خاطر نشان کرد: برنامه ها، اطلاعات و دانش منابع طبیعی باید در قالب آموزش چهره به چهره به مردم انتقال داده شود تا به این نتیجه برسند که اقدامات منابع طبیعی در زندگی آنان اثر گذار است.

نقشبندی درگذشت 4 تن از همکاران منابع طبیعی و جوامع محلی در اطفای حریق جنگل های مریوان را اتفاقی تلخ در سال جاری نام برد اما از سوی دیگر آن را نشانه رشد ترویج فرهنگ منابع طبیعی در استان کردستان دانست.

مسئول اول منابع طبیعی استان کردستان در ادامه به وجود 6 هزار فارغ التحصیل رشته منابع طبیعی و کشاورزی در استان کردستان اشاره کرد و گفـت: بخش اعظمی از این جمعیت که فرزندان مردمان عرصه نشین هستند عضو سازمان نظام مهندسی و منابع طبیعی‌اند و ما توانستیم از این ظرفیت به عنوان تسهیل‌گر و مروج منابع طبیعی در قالب شرکت های فعال قرارداد همکاری و تسهیل‌گری منعقد کنیم و خود این افراد علاوه بر تسهیل گری اکنون اقدامات بیولوژیکی را نیز در پروژه ها در دست اجرا دارند.

تعادل در جمعیت دامی، ظرفیت خوبی را برای مراتع کردستان ایجاد کرده است

سعدی نقشبندی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با خبرنگار ما اشاره داشت: کردستان که خود روزگاری مهد اهلی کردن گوسفندان بوده و گوسفند در مناطق کردنشین اهلی شده اکنون بدلیل تغییرات اقلیمی و تغییر شیوه معیشت و روی آوردن به ورود کالاهای خارجی، دامداران دام های سبک خود را کاهش داده و به سمت دام های صنعتی و نیمه سنگین پیش رفته اند که این تعادل در جمعیت دامی، ظرفیت خوبی را برای مراتع کردستان ایجاد کرده که هم به نفع مردم است و هم به سود مراتع .

***

در استان کردستان یک میلیون و 420 هزار هکتار مرتع و 374 هزار هکتار جنگل وجود دارد که گونه های غالب جنگلی آن بلوط ایرانی و سپس افرا، کیکم، بنه، زبان گنجشک، گلابی وحشی و ولیک است.