معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس  از اختصاص 16 میلیارد و 950 میلیون ریال در راستای توسعه پروژه های آبخیزداری شهرستان جهرم  خبر داد.  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - علی جواهری در حاشیه بازدید از طرح های آبخیزداری شهرستان جهرم گفت: این میزان اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و بر مبنای برنامه ریزی های صورت گرفته در دو پروژه آبخیزداری شامل بند سنگی- ملاتی منطقه آبگرم بالای جهرم و نیز پروژه آبخیزداری سه چاه بغل سیاه این شهرستان اختصاص یافته است.

وی مساحت حوزه آبخیز منطقه سه چاه بغل سیاه را سه هزار هکتار عنوان کرد وگفت: اعتبار تخصیص یافته از محل صندوق توسعه ملی برای این پروژه 10 میلیارد و 500 ملیون ریال در نظرگرفته شده است.

 

جواهری همچنین اعتبار اجرایی طرح آبخیزداری بند سنگی- ملاتی آبگرم بالای جهرم را 6 میلیارد و 450 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: مساحت این حوزه آبخیز هشت هزار هکتار است و با اجرای آن میزان بهره وری از منابع آب در مناطق زیردست این حوزه افزایش خواهد یافت.

وی گفت: با بهره برداری از این پروژه ها سالانه حدود 450 هزار متر مکعب آب قابل استحصال است.

به گفته معاون آبخیزداری منابع طبیعی فارس در این حوزه ها در مجموع 6 هزار و 757 متر مکعب عملیات اجرایی در قالب بندهای سنگی ملاتی در حال اجرا است.

جواهری همچنین با اشاره به تاثیرات قابل توجه پروژه های آبخیزداری شهرستان جهرم در کاهش خسارت های ناشی از سیلاب های مخرب و مهار روان آب های سطحی در این شهرستان تصریح کرد: اجرای طرح های آبخیزداری در این شهرستان بدلایلی از جمله بالا بودن فرسایش خاک نیازمند اقدامات لازم در این زمینه است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان فارس با اشاره به روند سریع اجرای این پروژه ها گفت: از زمان آغاز عملیات اجرایی این طرح ها تاکنون بیش از 40 درصد پیشرفت فیزیکی حاصل شده است که پیش بینی می شود تا پایان آذرماه امسال به بهره برداری کامل برسند.

وی هدف از اجرای پروژه های سنگی - ملاتی را ذخیره آب و تغذیه سفره‌های زیر زمینی، کنترل سیلاب روان آب‌های سطحی و نیز تغذیه مصنوعی اراضی زراعی و باغی زیردست، کنترل رسوب حوزه آبخیز سد قیر (سلمان فارسی)، افزایش درآمد آبخیز نشینان و نیز بیابان زدایی و حفظ و احیای عرصه‌های منابع طبیعی عنوان کرد.